Zmiany w podatkach 2020. Brak split paymentu jeszcze bardziej ryzykowny

autor: Łukasz Zalewski02.01.2020, 08:52; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:12
Zmiana obowiązuje od 1 stycznia i dotyczy nowej sankcji za brak obowiązkowego split paymentu.

Zmiana obowiązuje od 1 stycznia i dotyczy nowej sankcji za brak obowiązkowego split paymentu.źródło: ShutterStock

Nabywca, który nie zapłaci w podzielonej płatności za towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, nie może zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Zmiana obowiązuje od 1 stycznia i dotyczy nowej sankcji za brak obowiązkowego split paymentu, obok już istniejących sankcji w VAT (dodatkowe zobowiązanie) i karnoskarbowych. Przypomnijmy, że obowiązki związane ze split paymentem ma zarówno nabywca, jak i sprzedawca.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany

 Nabywca musi przelać należności w podzielonej płatności, jeśli wartość brutto na fakturze przekracza 15 tys. zł i dotyczy choćby jednego towaru lub usługi wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W takim przypadku nabywca musi przelać należność na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub jego rachunek imienny w SKOK. Obowiązkiem sprzedawcy natomiast jest oznaczenie faktur dotyczących sprzedaży towarów i usług z załącznika nr 15 słowami „mechanizm podzielonej płatności”.

Sankcje za niedopełnienie tych obowiązków grożą obu stronom transakcji. W tym zakresie nowością dla nabywcy, obowiązującą od 1 stycznia 2020 r., jest utrata prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatku w tej części, w jakiej płatność – mimo obowiązku i oznaczenia przez sprzedawcę słowami „mechanizm podzielonej płatności” – została dokonana poza split paymentem. W takim przypadku kupujący musi zmniejszyć swoje koszty uzyskania przychodu, a jeśli nie ma takiej możliwości – musi zwiększyć przychód. Należy to zrobić już w miesiącu, w którym płatność została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności. Dodatkowo nabywcy grozi – tak jak dotychczas – 30-proc. zobowiązanie w VAT.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane