Deklaracje i informacje można złożyć gminie przez internet

autor: Łukasz Zalewski02.01.2020, 07:43; Aktualizacja: 02.01.2020, 07:43
Właściciele nieruchomości mogą złożyć informacje i deklaracje na podatek od nieruchomości, rolny i leśny na jednolitych formularzach i na dodatek drogą elektroniczną.

Właściciele nieruchomości mogą złożyć informacje i deklaracje na podatek od nieruchomości, rolny i leśny na jednolitych formularzach i na dodatek drogą elektroniczną.źródło: ShutterStock

Właściciele nieruchomości mogą złożyć informacje i deklaracje na podatek od nieruchomości, rolny i leśny na jednolitych formularzach i na dodatek drogą elektroniczną.

Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku rolnym i ustawy o podatku leśnym (Dz.U. poz. 2244). Obowiązuje ona już od 1 lipca 2019 r., ale w praktyce większość podatników skorzysta z niej po raz pierwszy na początku 2020 r. Firmy muszą bowiem przesłać deklaracje do 31 stycznia. Mogą już to zrobić na jednolitych formularzach obowiązujących w każdej gminie w Polsce. Ich wzory określił minister finansów w rozporządzeniach z 30 maja 2019 r. (Dz.U. poz. 1104, 1105 – podatek od nieruchomości i rolny) oraz z 3 czerwca 2019 r. (Dz.U. poz. 1126 – podatek leśny).

To duże ułatwienie zwłaszcza dla firm, które mają nieruchomości na terenie wielu gmin. Przed zmianami każda rada gminy (a jest ich w Polsce 2478) ustalała wzory obowiązujące tylko w granicach danej jednostki samorządowej.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane