statystyki

TK zajmie się kasacjami w sądach administracyjnych

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska09.12.2019, 20:00
W przepisach przewidziano tylko nieliczne wyjątki: związane z nieważnością postępowania oraz oczekiwaniem na wyrok TK i Trybunału Sprawiedliwości UE. Po zapadnięciu trybunalskich orzeczeń sądy uwzględniają płynącą z nich wykładnię, a gdy postępowanie zostało już prawomocnie zakończone, dochodzi do jego wznowienia na wniosek zainteresowanego.

W przepisach przewidziano tylko nieliczne wyjątki: związane z nieważnością postępowania oraz oczekiwaniem na wyrok TK i Trybunału Sprawiedliwości UE. Po zapadnięciu trybunalskich orzeczeń sądy uwzględniają płynącą z nich wykładnię, a gdy postępowanie zostało już prawomocnie zakończone, dochodzi do jego wznowienia na wniosek zainteresowanego.źródło: ShutterStock

Czy faktycznie nie można niczego zmienić w skardze kasacyjnej po jej złożeniu? Czy NSA musi zasądzić koszty postępowania od podatnika, gdy sąd pierwszej instancji uchybił swoim obowiązkom?

Tymi pytaniami zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Wydał właśnie dwa postanowienia, w których nadał dalszy bieg tym sprawom (sygn. akt Ts 151/18 i Ts 31/19). Nie zostały one jeszcze opublikowane na stronie trybunału.

Obie sprawy dotyczą przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 – dalej: p.p.s.a.).

NSA związany zarzutami

Zgodnie z nimi Naczelny Sąd Administracyjny jest ograniczony zarzutami skargi kasacyjnej. Po jej złożeniu pełnomocnik (bo to on musi sporządzić skargę) nie może już zmienić. Nie wolno mu wskazać nowej podstawy kasacyjnej lub naruszenia innych dodatkowych przepisów. Nie może więc naprawić żadnego ze swoich błędów ani dostosować skargi do tego, co w tym czasie wydarzy się np. w orzecznictwie (na rozprawę przed NSA czeka się czasem nawet dwa lata).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane