statystyki

NSA: Pierwsza decyzja musi zapaść w ciągu 5 lat

autor: Magdalena Majkowska02.12.2019, 17:00

Liczy się data wydania przez organ I instancji decyzji o odpowiedzialności członka zarządu, a nie moment doręczenia – przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny.

Z fikusem spierał się podatnik – były członek zarządu spółki kapitałowej. Kwestionował on skuteczność wydania decyzji o jego odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Podnosił zarzut przedawnienia.

W skardze do sąd u wskazał, że zobowiązanie przedawniło się z końcem 2016 r., natomiast rozstrzygnięcie organu II instancji (dyrektora Izby Administracji Skarbowej), modyfikujące zakres jego odpowiedzialności, zostało wydane w 2017 r.

WSA w Gliwicach uznał jednak, że organ nie popełnił błędu. Sąd wyjaśnił, że nie można wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat (art. 118 par. 1 ordynacji podatkowej). W tej sprawie – zdaniem WSA – termin ten został dochowany, ponieważ organ I instancji wydał decyzję o odpowiedzialności członka zarządu, zanim jeszcze upłynął 5-letni okres. Nie ma znaczenia, w jakim czasie została wydana w tej sprawie decyzja organu odwoławczego – orzekł WSA.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane