Po przewłaszczeniu podatek od nieruchomości płaci nowy właściciel

autor: Łukasz Zalewski28.11.2019, 07:15; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:16
W 2016 r. lokal wrócił do B. Firma A i mężczyzna podpisali kolejny akt notarialny, na mocy którego mieszkanie znów stało się własnością osoby fizycznej.

W 2016 r. lokal wrócił do B. Firma A i mężczyzna podpisali kolejny akt notarialny, na mocy którego mieszkanie znów stało się własnością osoby fizycznej.źródło: ShutterStock

Jeśli osoba przenosi własność mieszkania na pożyczkodawcę i lokal jest zabezpieczeniem pożyczki, to podatek od nieruchomości musi zapłacić nowy właściciel – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki A, która udzieliła pożyczki osobie fizycznej B. Zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy było mieszkanie i udział w działce. W związku z tym kontrahenci podpisali w 2012 r. akt notarialny, na mocy którego dokonano przeniesienia własności nieruchomości na A jako zabezpieczenie pożyczki. Prawo własności zostało odnotowane w księdze wieczystej. Nadal jednak z mieszkania korzystał pożyczkobiorca, czyli B.

W 2016 r. lokal wrócił do B. Firma A i mężczyzna podpisali kolejny akt notarialny, na mocy którego mieszkanie znów stało się własnością osoby fizycznej.

Spór sprowadzał się do tego, kto ma zapłacić podatek od nieruchomości za okres od 2012 r. do 2016 r.: spółka A, która była właścicielem mieszkania, czy mężczyzna, który faktycznie z niego korzystał.

Spółka uważała, że podatek powinien zapłacić B, bo nie nastąpiło przeniesienie posiadania nieruchomości, w związku z tym obowiązek w podatku od nieruchomości ciąży na poprzednim właścicielu i pożyczkobiorcy, bo jest on samoistnym posiadaczem nieruchomości.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane