statystyki

WSA: Zerwanie kontraktu nie oznacza obowiązku zapłaty VAT

autor: Łukasz Zalewski18.11.2019, 19:00
kontrola, dokumenty, podatki4

kontrola, dokumenty, podatki4źródło: ShutterStock

Jeśli nie doszło do odbioru prac budowlanych i do zapłaty, a kontrahenci toczą ze sobą spór, najczęściej sądowy, to obowiązek podatkowy w VAT powstanie dopiero z chwilą przelewu, a więc po zakończeniu konfliktu – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2014 r., ale ma znaczenie również dla obecnych rozliczeń firm budowlanych. Chodziło o hiszpańską spółkę, która realizowała w Polsce kontrakt na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Spółka miała wybudować obwodnicę oraz linię tramwajową, ale w praktyce ich nie dokończyła. Wykonała je częściowo, po czym umowy zostały rozwiązane lub wygasły. Dodatkowo toczy się spór o wynagrodzenie za wykonane prace.

Pojawił się więc problem, czy i kiedy powstał u spółki obowiązek podatkowy w związku z wykonanymi pracami oraz co przyjąć za podstawę opodatkowania, gdy zamawiający, czyli GDDKiA, kwestionuje wartość wykonanych przez spółkę robót.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane