statystyki

WSA: Zerwanie kontraktu nie oznacza obowiązku zapłaty VAT

autor: Łukasz Zalewski18.11.2019, 19:00
kontrola, dokumenty, podatki4

kontrola, dokumenty, podatki4źródło: ShutterStock

Jeśli nie doszło do odbioru prac budowlanych i do zapłaty, a kontrahenci toczą ze sobą spór, najczęściej sądowy, to obowiązek podatkowy w VAT powstanie dopiero z chwilą przelewu, a więc po zakończeniu konfliktu – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2014 r., ale ma znaczenie również dla obecnych rozliczeń firm budowlanych. Chodziło o hiszpańską spółkę, która realizowała w Polsce kontrakt na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Spółka miała wybudować obwodnicę oraz linię tramwajową, ale w praktyce ich nie dokończyła. Wykonała je częściowo, po czym umowy zostały rozwiązane lub wygasły. Dodatkowo toczy się spór o wynagrodzenie za wykonane prace.

Pojawił się więc problem, czy i kiedy powstał u spółki obowiązek podatkowy w związku z wykonanymi pracami oraz co przyjąć za podstawę opodatkowania, gdy zamawiający, czyli GDDKiA, kwestionuje wartość wykonanych przez spółkę robót.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane