Szkopuł w tym, że nie ma najmniejszej pewności, jakie regulacje będą obowiązywać za półtora miesiąca! Skoro dwa razy w ostatniej chwili zawieszono stosowanie nowych zasad poboru podatku u źródła, to czy można mieć pewność, że nie wydarzy się to po raz trzeci? Trudno zrozumieć, czemu fiskus lubi trzymać podatników w blokach startowych, ale nie należy się spodziewać, że odpowiednie rozporządzenie zostanie opublikowane z wyprzedzeniem.

Tygodnik Gazeta Prawna 15 listopada 2019

Tygodnik Gazeta Prawna 15 listopada 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sytuacji nie rozjaśniło również to, że Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP potwierdziło, że możliwa jest zmiana przepisów o podatku u źródła. Niestety, uchwalenie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych do końca roku wydaje się mało prawdopodobne, bo na razie nie ma nawet ostatecznej wersji projektu, a nowy parlament dopiero rozpoczyna prace. Wejście w życie nowelizacji dopiero w przyszłym roku, ale z mocą wsteczną od 1 stycznia 2020 r., jest więc kolejnym wariantem rozwoju wydarzeń, z którym muszą się liczyć podatnicy.

Na ostateczne decyzje MF w sprawie podatku u źródła trzeba będzie więc jeszcze poczekać, dlatego firmom nie pozostaje im nic innego, jak mimo wszystko przygotowywać się do stosowania nowych regulacji już od 1 stycznia 2020 r. Eksperci wskazują, że nie będzie to jednak proste, bo przecież nie bez powodu rozważana jest zmiana tych przepisów. W tym przypadku ułatwieniem dla płatników byłyby na pewno wiążące objaśnienia podatkowe ministra finansów, ale chociaż ich projekt przedstawiono pięć miesięcy temu, to prace nad nimi wciąż trwają.

TO TYLKO FRAGMENT ARTYKUŁU. CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ W "TYGODNIKU GAZETY PRAWNEJ" >>>>