statystyki

10 praktycznych problemów przy ubieganiu się o opinię o stosowaniu zwolnienia z WHT

autor: Wojciech Niedźwiedzki25.11.2019, 09:37; Aktualizacja: 25.11.2019, 09:37
Mimo ciągłego chaosu i niepewności co do nowych przepisów o poborze podatku u źródła (ang. WHT – Withholding Tax), część podatników nie czekała na ich zliberalizowanie, kolejne odroczenie stosowania bądź ostateczne objaśnienia.

Mimo ciągłego chaosu i niepewności co do nowych przepisów o poborze podatku u źródła (ang. WHT – Withholding Tax), część podatników nie czekała na ich zliberalizowanie, kolejne odroczenie stosowania bądź ostateczne objaśnienia.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Mimo ciągłego chaosu i niepewności co do nowych przepisów o poborze podatku u źródła (ang. WHT – Withholding Tax), część podatników nie czekała na ich zliberalizowanie, kolejne odroczenie stosowania bądź ostateczne objaśnienia. Już w 2019 r. decydowali się na wystąpienie z wnioskami o opinię o stosowaniu zwolnienia. Przekonali się jednak, że jej uzyskanie nie jest łatwym zadaniem.

Przypomnijmy: opinia to nowy instrument dla podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych wprowadzony do polskich przepisów od 1 stycznia 2019 r. Jako jedna z alternatywnych metod do pobierania podatku u źródła w świetle nowych regulacji pozwala ona na stosowanie zwolnienia z poboru tej daniny. Może dotyczyć dywidend, odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy podmiotami powiązanymi i zwolnionych na podstawie unijnych dyrektyw implementowanych do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. poz. 2020; dalej: ustawa o CIT). Zachętą do występowania o opinię jest również jej 36-miesięczny termin ważności (jeśli warunki transakcji się nie zmienią) oraz stosunkowo niska (w porównaniu do potencjalnych oszczędności) opłata wynosząca 2 tys. zł.

Jak się okazało w praktyce, wystąpienie o opinię wiąże się z wieloma trudnościami i to nie tylko technicznymi, ale i merytorycznymi. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia opisujemy 10 praktycznych problemów, na jakie natrafiliśmy, pozyskując opinie.

1. kto może wystąpić z wnioskiem

W zakresie uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem o opinię przepisy odsyłają do regulacji o zwrocie podatku pobranego na nowych zasadach. I tak, wniosek może złożyć:

  • podatnik (w tym nierezydent), który w związku z uzyskaniem należności, od której został pobrany podatek, osiąga przychód podlegający opodatkowaniu CIT,
  • płatnik, jeżeli wpłacił podatek z własnych środków i poniósł ciężar ekonomiczny tego podatku.

Podatnik może wystąpić z wnioskiem zawsze, a płatnik tylko w sytuacji gdy hipotetycznie poniósłby ciężar podatku (np. na podstawie klauzuli gross-up). Tym samym kierując się literalnym brzmieniem przepisu, płatnik raczej nie będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem dotyczącym dywidendy, ponieważ jej z natury się nie ubruttawia, zatem płatnik nie ma tu interesu ekonomicznego. Z innej strony, jeśli w umowie pożyczki występuje postanowienie o ubruttowieniu wypłacanych odsetek, to podatnik-nierezydent nie ma interesu ekonomicznego, a przepisy i tak zezwalają mu na wystąpienie o opinię (jak również o zwrot podatku, który de facto został sfinansowany przez płatnika).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane