statystyki

10 praktycznych problemów przy ubieganiu się o opinię o stosowaniu zwolnienia z WHT

autor: Wojciech Niedźwiedzki25.11.2019, 09:37; Aktualizacja: 25.11.2019, 09:37
Mimo ciągłego chaosu i niepewności co do nowych przepisów o poborze podatku u źródła (ang. WHT – Withholding Tax), część podatników nie czekała na ich zliberalizowanie, kolejne odroczenie stosowania bądź ostateczne objaśnienia.

Mimo ciągłego chaosu i niepewności co do nowych przepisów o poborze podatku u źródła (ang. WHT – Withholding Tax), część podatników nie czekała na ich zliberalizowanie, kolejne odroczenie stosowania bądź ostateczne objaśnienia.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Mimo ciągłego chaosu i niepewności co do nowych przepisów o poborze podatku u źródła (ang. WHT – Withholding Tax), część podatników nie czekała na ich zliberalizowanie, kolejne odroczenie stosowania bądź ostateczne objaśnienia. Już w 2019 r. decydowali się na wystąpienie z wnioskami o opinię o stosowaniu zwolnienia. Przekonali się jednak, że jej uzyskanie nie jest łatwym zadaniem.

Przypomnijmy: opinia to nowy instrument dla podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych wprowadzony do polskich przepisów od 1 stycznia 2019 r. Jako jedna z alternatywnych metod do pobierania podatku u źródła w świetle nowych regulacji pozwala ona na stosowanie zwolnienia z poboru tej daniny. Może dotyczyć dywidend, odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy podmiotami powiązanymi i zwolnionych na podstawie unijnych dyrektyw implementowanych do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. poz. 2020; dalej: ustawa o CIT). Zachętą do występowania o opinię jest również jej 36-miesięczny termin ważności (jeśli warunki transakcji się nie zmienią) oraz stosunkowo niska (w porównaniu do potencjalnych oszczędności) opłata wynosząca 2 tys. zł.

Jak się okazało w praktyce, wystąpienie o opinię wiąże się z wieloma trudnościami i to nie tylko technicznymi, ale i merytorycznymi. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia opisujemy 10 praktycznych problemów, na jakie natrafiliśmy, pozyskując opinie.

1. kto może wystąpić z wnioskiem

W zakresie uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem o opinię przepisy odsyłają do regulacji o zwrocie podatku pobranego na nowych zasadach. I tak, wniosek może złożyć:

  • podatnik (w tym nierezydent), który w związku z uzyskaniem należności, od której został pobrany podatek, osiąga przychód podlegający opodatkowaniu CIT,
  • płatnik, jeżeli wpłacił podatek z własnych środków i poniósł ciężar ekonomiczny tego podatku.

Podatnik może wystąpić z wnioskiem zawsze, a płatnik tylko w sytuacji gdy hipotetycznie poniósłby ciężar podatku (np. na podstawie klauzuli gross-up). Tym samym kierując się literalnym brzmieniem przepisu, płatnik raczej nie będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem dotyczącym dywidendy, ponieważ jej z natury się nie ubruttawia, zatem płatnik nie ma tu interesu ekonomicznego. Z innej strony, jeśli w umowie pożyczki występuje postanowienie o ubruttowieniu wypłacanych odsetek, to podatnik-nierezydent nie ma interesu ekonomicznego, a przepisy i tak zezwalają mu na wystąpienie o opinię (jak również o zwrot podatku, który de facto został sfinansowany przez płatnika).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane