statystyki

Procent od zysku to nie odsetki

autor: Patrycja Dudek14.11.2019, 09:15; Aktualizacja: 14.11.2019, 09:19
We wszystkich tych wyrokach sądy stwierdziły, że odsetki muszą być obliczane za pomocą stopy procentowej i w stosunku do kapitału.

We wszystkich tych wyrokach sądy stwierdziły, że odsetki muszą być obliczane za pomocą stopy procentowej i w stosunku do kapitału.źródło: ShutterStock

Nie można odliczyć od przychodu dodatkowego oprocentowania płaconego z tytułu obracania cudzymi pieniędzmi – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę, która nabywa nieruchomości, remontuje je, dostosowując do potrzeb klientów, a następnie sprzedaje. Na sfinansowanie tych działań spółka zaciągnęła pożyczki, m.in. z osobami fizycznymi będącymi jej udziałowcami. Z zawartych umów wynika, że pożyczkodawcom należą się odsetki za udostępnienie kapitału. Stanowią one sumę odsetek:

wyrażonych w postaci określonego procentu od udostępnionego kapitału oraz

odsetek dodatkowych, czyli takich, których stopa procentowa będzie kalkulowana na podstawie zysku osiągniętego przez spółkę z inwestycji. Będą one przekraczać maksymalną wysokość odsetek, o której mowa w art. 359 par. 1 kodeksu cywilnego.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane