statystyki

Procent od zysku to nie odsetki

autor: Patrycja Dudek14.11.2019, 09:15; Aktualizacja: 14.11.2019, 09:19
We wszystkich tych wyrokach sądy stwierdziły, że odsetki muszą być obliczane za pomocą stopy procentowej i w stosunku do kapitału.

We wszystkich tych wyrokach sądy stwierdziły, że odsetki muszą być obliczane za pomocą stopy procentowej i w stosunku do kapitału.źródło: ShutterStock

Nie można odliczyć od przychodu dodatkowego oprocentowania płaconego z tytułu obracania cudzymi pieniędzmi – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę, która nabywa nieruchomości, remontuje je, dostosowując do potrzeb klientów, a następnie sprzedaje. Na sfinansowanie tych działań spółka zaciągnęła pożyczki, m.in. z osobami fizycznymi będącymi jej udziałowcami. Z zawartych umów wynika, że pożyczkodawcom należą się odsetki za udostępnienie kapitału. Stanowią one sumę odsetek:

wyrażonych w postaci określonego procentu od udostępnionego kapitału oraz

odsetek dodatkowych, czyli takich, których stopa procentowa będzie kalkulowana na podstawie zysku osiągniętego przez spółkę z inwestycji. Będą one przekraczać maksymalną wysokość odsetek, o której mowa w art. 359 par. 1 kodeksu cywilnego.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane