statystyki

Konwencja MLI odstrasza od optymalizacji

autor: Łukasz Zalewski05.11.2019, 08:36; Aktualizacja: 05.11.2019, 09:26
Wpływ MLI na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Wpływ MLI na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Coraz więcej państw przystępuje do wielostronnej konwencji MLI. W efekcie część Polaków pracujących za granicą, np. w Austrii i Wielkiej Brytanii, będzie musiało złożyć PIT w Polsce.

Chodzi o konwencję mającą na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, w skrócie zwaną konwencją MLI (z ang. Multilateral convention to implement tax treaty-related measures to prevent base erosion and profit shirting).

Jej skutki odczuje niedługo część emigrantów. W odniesieniu do firm już można mówić o konsekwencjach. – Wystąpił wyraźny efekt prewencyjny – przyznaje Józef Banach, radca prawny i partner w kancelarii InCorpore Banach Szczypiński Partnerzy.

W jakim trybie

Nasz kraj przystąpił do niej już w zeszłym roku. Konwencja wchodzi w życie stopniowo i docelowo wpłynie na międzynarodowe dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Najpierw jednak oba państwa (strony danej umowy) muszą przystąpić do konwencji, ratyfikować ją i określić, na jakie modyfikacje dwustronnej umowy się zgadzają. Przykładowo Polska i Austria zrobiły to 1 lipca 2018 r.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane