statystyki

Konwencja MLI odstrasza od optymalizacji

autor: Łukasz Zalewski05.11.2019, 08:36; Aktualizacja: 05.11.2019, 09:26
Wpływ MLI na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Wpływ MLI na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Coraz więcej państw przystępuje do wielostronnej konwencji MLI. W efekcie część Polaków pracujących za granicą, np. w Austrii i Wielkiej Brytanii, będzie musiało złożyć PIT w Polsce.

Chodzi o konwencję mającą na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, w skrócie zwaną konwencją MLI (z ang. Multilateral convention to implement tax treaty-related measures to prevent base erosion and profit shirting).

Jej skutki odczuje niedługo część emigrantów. W odniesieniu do firm już można mówić o konsekwencjach. – Wystąpił wyraźny efekt prewencyjny – przyznaje Józef Banach, radca prawny i partner w kancelarii InCorpore Banach Szczypiński Partnerzy.

W jakim trybie

Nasz kraj przystąpił do niej już w zeszłym roku. Konwencja wchodzi w życie stopniowo i docelowo wpłynie na międzynarodowe dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Najpierw jednak oba państwa (strony danej umowy) muszą przystąpić do konwencji, ratyfikować ją i określić, na jakie modyfikacje dwustronnej umowy się zgadzają. Przykładowo Polska i Austria zrobiły to 1 lipca 2018 r.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane