statystyki

Kontrola handlu LPG: Oszuści mają sposób na fiskusa

autor: Mariusz Szulc04.11.2019, 07:26; Aktualizacja: 04.11.2019, 07:30
Zatrzymanym grożą nawet dwa lata więzienia i grzywna karnoskarbowa w wysokości 720 stawek dziennych, bo popełnili przestępstwo, o którym mowa w art. 73a kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 ze zm.).

Zatrzymanym grożą nawet dwa lata więzienia i grzywna karnoskarbowa w wysokości 720 stawek dziennych, bo popełnili przestępstwo, o którym mowa w art. 73a kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 ze zm.).źródło: ShutterStock

Handel gazem LPG od grudnia br. będzie kontrolowany przez fiskusa. Oszuści znają jednak doskonale sposób, jak uniknąć nowych obowiązków podatkowych.

P otwierdza to najnowszy komunikat podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Wynika z niego, że funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowali nielegalną przepompownię gazu w Mielcu.

Mechanizm oszustwa

Najpierw do przepompowni trafiał gaz z małych butli do 11 kg. W teorii miał on służyć gospodarstwom domowym do celów opałowych i dlatego zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 864 ze zm.) mógł być kupiony bez naliczonej daniny. W praktyce jednak gaz był dostarczany na stacje paliw, gdzie oszuści za pomocą tzw. ośmiorniczki (czyli pompy, do której można podłączyć jednorazowo kilka butli) przepompowywali LPG wprost do zbiornika. Z niego zaś trafiał do dalszej sprzedaży.

Proceder był zyskowny dla wszystkich zainteresowanych. Nieuczciwi właściciele stacji paliw oszczędzali na kosztach gazu, bo unikali zapłaty akcyzy od LPG do celów napędowych, a kierowcy mogli dzięki temu znacząco oszczędzić przy tankowaniu. Poszkodowany był jedynie budżet, do którego nie wpływał należny podatek.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane