statystyki

Kontrola handlu LPG: Oszuści mają sposób na fiskusa

autor: Mariusz Szulc04.11.2019, 07:26; Aktualizacja: 04.11.2019, 07:30
Zatrzymanym grożą nawet dwa lata więzienia i grzywna karnoskarbowa w wysokości 720 stawek dziennych, bo popełnili przestępstwo, o którym mowa w art. 73a kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 ze zm.).

Zatrzymanym grożą nawet dwa lata więzienia i grzywna karnoskarbowa w wysokości 720 stawek dziennych, bo popełnili przestępstwo, o którym mowa w art. 73a kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 ze zm.).źródło: ShutterStock

Handel gazem LPG od grudnia br. będzie kontrolowany przez fiskusa. Oszuści znają jednak doskonale sposób, jak uniknąć nowych obowiązków podatkowych.

P otwierdza to najnowszy komunikat podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Wynika z niego, że funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowali nielegalną przepompownię gazu w Mielcu.

Mechanizm oszustwa

Najpierw do przepompowni trafiał gaz z małych butli do 11 kg. W teorii miał on służyć gospodarstwom domowym do celów opałowych i dlatego zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 864 ze zm.) mógł być kupiony bez naliczonej daniny. W praktyce jednak gaz był dostarczany na stacje paliw, gdzie oszuści za pomocą tzw. ośmiorniczki (czyli pompy, do której można podłączyć jednorazowo kilka butli) przepompowywali LPG wprost do zbiornika. Z niego zaś trafiał do dalszej sprzedaży.

Proceder był zyskowny dla wszystkich zainteresowanych. Nieuczciwi właściciele stacji paliw oszczędzali na kosztach gazu, bo unikali zapłaty akcyzy od LPG do celów napędowych, a kierowcy mogli dzięki temu znacząco oszczędzić przy tankowaniu. Poszkodowany był jedynie budżet, do którego nie wpływał należny podatek.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane