IP Box. Problem z ustalaniem kosztów pośrednich

autor: Paweł Anuszczyk21.10.2019, 08:36; Aktualizacja: 21.10.2019, 08:56
W celu skalkulowania dochodu podlegającego stawce 5 proc. podatku, trzeba w pierwszej kolejności wyodrębnić z ewidencji księgowej osiągnięte w trakcie roku przychody z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) i odpowiadające im koszty.

W celu skalkulowania dochodu podlegającego stawce 5 proc. podatku, trzeba w pierwszej kolejności wyodrębnić z ewidencji księgowej osiągnięte w trakcie roku przychody z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) i odpowiadające im koszty.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie dało podatnikom żadnych praktycznych wskazówek, jak przyporządkować takie wydatki jak choćby: opłaty za media, obsługę księgową, prawną, czynsz najmu, raty leasingowe itp. do przychodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej.

Przedsiębiorcom decydującym się na skorzystanie z nowej ulgi pozostało niewiele czasu na ostateczne przygotowanie ksiąg i ewidencji w taki sposób, by na ich podstawie można było ustalić dochód pochodzący z komercjalizacji praw własności intelektualnej.

Obliczenie tej wielkości jest kluczowe, bo na jej podstawie ustalany jest następnie kwalifikowany dochód z tychże praw (przy użyciu wskaźnika nexus). Jednak ani przepisy, ani wydane do nich wielostronicowe objaśnienia Ministerstwa Finansów nie dają odpowiedzi na pytanie, w jakiej części przypisać koszty pośrednie do poszczególnych przychodów z kwalifikowanego źródła.

Jak wyliczyć dochód

W celu skalkulowania dochodu podlegającego stawce 5 proc. podatku, trzeba w pierwszej kolejności wyodrębnić z ewidencji księgowej osiągnięte w trakcie roku przychody z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) i odpowiadające im koszty. Obowiązek ten wynika z art. 30cb ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT (odpowiednio art. 24e ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Zgodnie z tym przepisem podatnicy korzystający z ulgi muszą „prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej”.

Dopiero w wyniku odjęcia od siebie tych wartości otrzymamy dochód (względnie stratę) z kwalifikowanego IP, który następnie należy przemnożyć wskaźnikiem nexus, aby obliczyć ostatecznie podstawę opodatkowania, tj. kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP. Czym innym jest zatem dochód z kwalifikowanego IP, a czym innym kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane