statystyki

IP Box. Problem z ustalaniem kosztów pośrednich

autor: Paweł Anuszczyk21.10.2019, 08:36; Aktualizacja: 21.10.2019, 08:56
W celu skalkulowania dochodu podlegającego stawce 5 proc. podatku, trzeba w pierwszej kolejności wyodrębnić z ewidencji księgowej osiągnięte w trakcie roku przychody z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) i odpowiadające im koszty.

W celu skalkulowania dochodu podlegającego stawce 5 proc. podatku, trzeba w pierwszej kolejności wyodrębnić z ewidencji księgowej osiągnięte w trakcie roku przychody z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) i odpowiadające im koszty.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie dało podatnikom żadnych praktycznych wskazówek, jak przyporządkować takie wydatki jak choćby: opłaty za media, obsługę księgową, prawną, czynsz najmu, raty leasingowe itp. do przychodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej.

Przedsiębiorcom decydującym się na skorzystanie z nowej ulgi pozostało niewiele czasu na ostateczne przygotowanie ksiąg i ewidencji w taki sposób, by na ich podstawie można było ustalić dochód pochodzący z komercjalizacji praw własności intelektualnej.

Obliczenie tej wielkości jest kluczowe, bo na jej podstawie ustalany jest następnie kwalifikowany dochód z tychże praw (przy użyciu wskaźnika nexus). Jednak ani przepisy, ani wydane do nich wielostronicowe objaśnienia Ministerstwa Finansów nie dają odpowiedzi na pytanie, w jakiej części przypisać koszty pośrednie do poszczególnych przychodów z kwalifikowanego źródła.

Jak wyliczyć dochód

W celu skalkulowania dochodu podlegającego stawce 5 proc. podatku, trzeba w pierwszej kolejności wyodrębnić z ewidencji księgowej osiągnięte w trakcie roku przychody z danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) i odpowiadające im koszty. Obowiązek ten wynika z art. 30cb ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT (odpowiednio art. 24e ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Zgodnie z tym przepisem podatnicy korzystający z ulgi muszą „prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej”.

Dopiero w wyniku odjęcia od siebie tych wartości otrzymamy dochód (względnie stratę) z kwalifikowanego IP, który następnie należy przemnożyć wskaźnikiem nexus, aby obliczyć ostatecznie podstawę opodatkowania, tj. kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP. Czym innym jest zatem dochód z kwalifikowanego IP, a czym innym kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane