statystyki

WSA: Płatność wekslem nie jest limitowana

autor: Agnieszka Pokojska15.10.2019, 08:58; Aktualizacja: 15.10.2019, 08:59
W katalogu kosztów finansowania dłużnego nie mieści się zapłata wekslem własnym, bo w tym przypadku nie dochodzi do otrzymania żadnych pieniędzy – orzekł WSA w Warszawie.

W katalogu kosztów finansowania dłużnego nie mieści się zapłata wekslem własnym, bo w tym przypadku nie dochodzi do otrzymania żadnych pieniędzy – orzekł WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

W katalogu kosztów finansowania dłużnego nie mieści się zapłata wekslem własnym, bo w tym przypadku nie dochodzi do otrzymania żadnych pieniędzy – orzekł WSA w Warszawie.

Chodzi o obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. ograniczenie w odliczaniu od przychodów kosztów zewnętrznego finansowania (art. 15c ustawy o CIT).

Sprawa dotyczyła spółki, która sprzedaje produkty elektryczne. Planowała, że kupi od spółki jawnej towar z odroczonym terminem płatności. Z uwagi jednak na skalę transakcji nie byłaby w stanie zapłacić w terminie za całość. Dlatego zamierzała wystawić weksel własny. Chciała się upewnić, że taka zapłata nie jest finansowaniem dłużnym w rozumieniu art. 15c i 15ca ustawy.

Uzyskała jednak niekorzystną dla siebie interpretację (z 19 września 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.304.2018.1.AM). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że koszty finansowania dłużnego należy rozumieć szeroko – jako wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione (art. 15c ust. 12 ustawy o CIT).

Organ zwrócił uwagę na to, że weksle mogą spełniać rozmaite funkcje, ale przede wszystkim służą jako środek kredytu, zapłaty bądź zabezpieczenia wierzytelności (często spełniają dwie bądź trzy funkcje jednocześnie).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane