statystyki

Weksel to nie zapłata. Nie przyspieszy zwrotu

autor: Łukasz Zalewski14.03.2019, 20:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Weksel dotyczy przyszłej płatności i zobowiązanie wobec kontrahenta wygasa dopiero po uregulowaniu należności wynikającej z tego dokumentu.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nie zwróci nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przyspieszonym 25-dniowym terminie, jeśli nabywca wystawił tylko weksel, a nie zapłacił faktury – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która nie zapłaciła przelewem, tylko wystawiła weksel własny na kwotę odpowiadającą wartości aportu z terminem płatności do 60 dni.

W deklaracji VAT za miesiąc, w którym dokonano transakcji, firma wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i wniosła o jej zwrot w przyspieszonym terminie 25 dni. Naczelnik urzędu skarbowego odmówił, bo uważał, że wystawienie weksla nie jest zapłatą, o której mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT (zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu faktury dotyczące należności powyżej 15 tys. zł muszą być zapłacone w całości za pośrednictwem rachunku bankowego lub rachunku w SKOK).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane