statystyki

Weksel to nie zapłata. Nie przyspieszy zwrotu

autor: Łukasz Zalewski14.03.2019, 20:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Weksel dotyczy przyszłej płatności i zobowiązanie wobec kontrahenta wygasa dopiero po uregulowaniu należności wynikającej z tego dokumentu.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nie zwróci nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przyspieszonym 25-dniowym terminie, jeśli nabywca wystawił tylko weksel, a nie zapłacił faktury – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która nie zapłaciła przelewem, tylko wystawiła weksel własny na kwotę odpowiadającą wartości aportu z terminem płatności do 60 dni.

W deklaracji VAT za miesiąc, w którym dokonano transakcji, firma wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym i wniosła o jej zwrot w przyspieszonym terminie 25 dni. Naczelnik urzędu skarbowego odmówił, bo uważał, że wystawienie weksla nie jest zapłatą, o której mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT (zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu faktury dotyczące należności powyżej 15 tys. zł muszą być zapłacone w całości za pośrednictwem rachunku bankowego lub rachunku w SKOK).


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane