statystyki

Fiskus walczy z przeróbkami samochodów

autor: Agnieszka Pokojska25.09.2019, 07:32; Aktualizacja: 25.09.2019, 07:32
O projekcie zmian, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r., pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).

O projekcie zmian, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r., pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).źródło: ShutterStock

Fiskus od lat walczy z przeróbkami samochodów. Najpierw próbował wyeliminować problem w VAT, teraz zabrał się za niego w kontekście akcyzy.

O projekcie zmian, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r., pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).

Od przyszłego roku opodatkowane mają być przeróbki konstrukcyjne, które pozwalają zmienić samochód ciężarowy w osobowy. Dzięki temu Ministerstwo Finansów chce ukrócić znany od lat proceder, polegający na tym, że podatnicy sprowadzają z zagranicy samochody jako ciężarowe albo specjalne, a po ich zarejestrowaniu przerabiają na osobowe.

– W takim przypadku samochody dostawcze po rejestracji zmieniane są na autobusy. Natomiast auta specjalne, np. bankowozy, na pojazdy osobowe – podaje przykłady Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.pl. Dodaje, że podobnie jest z SUV-ami zarejestrowanymi jako ciężarowe, które są przerabiane na pojazdy osobowe poprzez demontaż kratki i montaż dodatkowego rzędu siedzeń.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane