statystyki

Fiskus walczy z przeróbkami samochodów

autor: Agnieszka Pokojska25.09.2019, 07:32; Aktualizacja: 25.09.2019, 07:32
O projekcie zmian, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r., pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).

O projekcie zmian, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r., pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).źródło: ShutterStock

Fiskus od lat walczy z przeróbkami samochodów. Najpierw próbował wyeliminować problem w VAT, teraz zabrał się za niego w kontekście akcyzy.

O projekcie zmian, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2020 r., pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w artykule „Fiskus dokręca śrubę w akcyzie” (DGP nr 181/2019).

Od przyszłego roku opodatkowane mają być przeróbki konstrukcyjne, które pozwalają zmienić samochód ciężarowy w osobowy. Dzięki temu Ministerstwo Finansów chce ukrócić znany od lat proceder, polegający na tym, że podatnicy sprowadzają z zagranicy samochody jako ciężarowe albo specjalne, a po ich zarejestrowaniu przerabiają na osobowe.

– W takim przypadku samochody dostawcze po rejestracji zmieniane są na autobusy. Natomiast auta specjalne, np. bankowozy, na pojazdy osobowe – podaje przykłady Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.pl. Dodaje, że podobnie jest z SUV-ami zarejestrowanymi jako ciężarowe, które są przerabiane na pojazdy osobowe poprzez demontaż kratki i montaż dodatkowego rzędu siedzeń.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane