Od odsetek za opóźnioną wypłatę zachowku jest PIT

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski25.09.2019, 07:25; Aktualizacja: 25.09.2019, 07:25
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Zachowek jest opodatkowany tak jak spadek. Odsetki to przychód objęty podatkiem dochodowymźródło: ShutterStock

Pominięci w testamencie członkowie najbliższej rodziny mogą uniknąć podatku od zachowku. Ale z ustawowymi odsetkami muszą podzielić się ze Skarbem Państwa.

To sedno najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sędziowie orzekli, że zachowek i odsetki to dwa odrębne świadczenia. Sam zachowek jest objęty podatkiem od spadków i darowizn i jeśli dotyczy najbliższej rodziny, jest objęty zwolnieniem podatkowym. Co innego odsetki, te stanowią przychód z innych źródeł i są opodatkowane podatkiem dochodowym (PIT).

Zachowek należy się członkom najbliższej rodziny pominiętym w testamencie. Prawo do niego mają zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz jego małżonek. Jeżeli spadkodawca w chwili śmierci nie miał zstępnych, wówczas prawo do zachowku przysługuje jego małżonkowi oraz rodzicom. Wysokość zachowku opiewa zasadniczo na połowę wartości udziału spadkowego, jaki przypadałby przy dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli uprawniony do zachowku jest trwale niezdolny do pracy albo jest małoletni, wówczas zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

Zachowek jest opodatkowany na takich samych zasadach jak spadek. To oznacza, że osobom z najbliższej rodziny (małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha) przysługuje zwolnienie z daniny, jeśli spełnią ustawowe warunki (art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane