VAT można odliczyć także w okresie zawieszenia

autor: Magdalena Majkowska23.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:07
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Dyrektor KIS potwierdził, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik VAT zasadniczo nie musi składać deklaracji (nie jest zwolniony z tego obowiązku, jeśli wykona czynności opodatkowane). Podkreślił natomiast, że odliczenie VAT naliczonego jest prawem podatnika. Mimo przerwy w działalności można więc złożyć deklarację i wykazać w niej podatek naliczony do odliczenia.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który ma przerwę w wykonywaniu działalności, ale dostaje faktury związane z utrzymywaniem źródła przychodów, może składać deklaracje VAT, wykazując w nich podatek naliczony – potwierdził dyrektor KIS.

Wątpliwości miał sprzedawca, który zawiesił działalność gospodarczą. Nadal jednak otrzymuje faktury za wynajem lokalu i za prąd, musi także uregulować opłatę roczną za opłatę programu komputerowego do wysyłania deklaracji VAT-7 i plików JPK.

Spytał, czy ma prawo złożyć deklaracje VAT i odliczyć podatek naliczony z faktur związanych z takimi wydatkami. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej to potwierdził, zaznaczając, że muszą to być wydatki niezbędne do utrzymania źródła przychodów.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane