statystyki

VAT można odliczyć także w okresie zawieszenia

autor: Magdalena Majkowska23.09.2019, 16:00; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:07
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Dyrektor KIS potwierdził, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik VAT zasadniczo nie musi składać deklaracji (nie jest zwolniony z tego obowiązku, jeśli wykona czynności opodatkowane). Podkreślił natomiast, że odliczenie VAT naliczonego jest prawem podatnika. Mimo przerwy w działalności można więc złożyć deklarację i wykazać w niej podatek naliczony do odliczenia.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który ma przerwę w wykonywaniu działalności, ale dostaje faktury związane z utrzymywaniem źródła przychodów, może składać deklaracje VAT, wykazując w nich podatek naliczony – potwierdził dyrektor KIS.

Wątpliwości miał sprzedawca, który zawiesił działalność gospodarczą. Nadal jednak otrzymuje faktury za wynajem lokalu i za prąd, musi także uregulować opłatę roczną za opłatę programu komputerowego do wysyłania deklaracji VAT-7 i plików JPK.

Spytał, czy ma prawo złożyć deklaracje VAT i odliczyć podatek naliczony z faktur związanych z takimi wydatkami. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej to potwierdził, zaznaczając, że muszą to być wydatki niezbędne do utrzymania źródła przychodów.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane