Fiskus wciąż liczy na pomoc w walce z szarą strefą

autor: Mariusz Szulc17.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 17.09.2019, 08:00
Jeszcze bardziej krytyczny w ocenie tej zmiany jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego zdaniem nakładanie mandatów przez inspektorów handlowych nie zadziała, jeżeli nie otrzymają oni innych uprawnień, np. szerszego prawa do legitymowania osób (a nie tylko w toku kontroli i to wyłącznie, gdy jest to niezbędne dla jej potrzeb).

Jeszcze bardziej krytyczny w ocenie tej zmiany jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego zdaniem nakładanie mandatów przez inspektorów handlowych nie zadziała, jeżeli nie otrzymają oni innych uprawnień, np. szerszego prawa do legitymowania osób (a nie tylko w toku kontroli i to wyłącznie, gdy jest to niezbędne dla jej potrzeb).źródło: ShutterStock

Resort finansów nie zrezygnował z pomysłu, by strażnicy miejscy i inspektorzy handlowi nakładali mandaty za niewydanie paragonów i nieewidencjonowanie transakcji.

Potwierdziło to biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP.

Obie służby miałyby też uderzyć w popularne mety, aby zwalczać paserstwo alkoholu, papierosów i tytoniu bez banderoli.

Plany fiskusa nie są nowe, pisaliśmy o nich już dwa lata temu w artykule „Strażnik miejski ukarze za niewydany paragon” (DGP nr 170/2017). Wtedy wynikały one z projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz prawa o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane