statystyki

Zwolnienie z długu spadkowego to przychód

autor: Magdalena Majkowska09.09.2019, 10:00; Aktualizacja: 09.09.2019, 10:06
Pytanie zadała podatniczka, której mąż zmarł w 2015 r. pozostawiając spore długi

Pytanie zadała podatniczka, której mąż zmarł w 2015 r. pozostawiając spore długiźródło: ShutterStock

Spadkobierca zwolniony z długu przez wierzyciela spadkodawcy musi rozliczyć się z fiskusem, także gdy przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała podatniczka, której mąż zmarł w 2015 r. pozostawiając spore długi. Wdowa odrzuciła spadek, a jedynymi spadkobiercami pozostały małoletnie dzieci, które przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza (a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości aktywów spadku). Zadłużenie zmarłego znacznie przewyższało wartość czynną spadku, dlatego zaspokojono z niej część roszczeń. Z wierzycielem, którego nie spłacono, podatniczka zawarła ugodę. Wynikało z niej częściowe zwolnienie z długu (hipotecznego) małoletnich spadkobierców (chodziło o 83 tys. zł z ponad 270 tys. zł kwoty zobowiązania). Podatniczka twierdziła, że w tej sytuacji nie wystąpi przychód do opodatkowania. Argumentowała, że spadkobiercy nie otrzymali żadnych aktywów od wierzyciela. Nie zmniejszyły się też ich pasywa, bo te były zaciągnięte przez zmarłego i tylko część z nich obciążała spadkobierców ze względu na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W związku z tym, nawet gdyby do ugody nie doszło, spadkobiercy nie mieliby obowiązku uregulowania wszystkich długów, ponieważ nie przyjęli spadku wprost. Słowem, zwolnienie z długu nie przyniosło – zdaniem podatniczki – żadnych korzyści majątkowych.

Dyrektor KIS się z tym nie zgodził i uznał, że małoletni spadkobiercy muszą rozliczyć się z fiskusem. Organ nie miał wątpliwości, że na skutek ugody z wierzycielem dłużnik, który zostaje zwolniony z obowiązku spłaty, ma przychód w równowartości umorzonej kwoty zobowiązania. Tak samo będzie w sytuacji, gdy po śmierci dłużnika, będącego spadkodawcą dochodzi do zwolnienia spadkobiercy z długu lub jego części.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Yack(2019-09-09 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    To jest chore. Za to że nie zapłaciła, bo nie miała z czego, a zapłaciła jedynie tyle ile mogła, to musi jeszcze uiścić podatek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane