statystyki

Zwolnienie z długu spadkowego to przychód

autor: Magdalena Majkowska09.09.2019, 10:00; Aktualizacja: 09.09.2019, 10:06
Pytanie zadała podatniczka, której mąż zmarł w 2015 r. pozostawiając spore długi

Pytanie zadała podatniczka, której mąż zmarł w 2015 r. pozostawiając spore długiźródło: ShutterStock

Spadkobierca zwolniony z długu przez wierzyciela spadkodawcy musi rozliczyć się z fiskusem, także gdy przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała podatniczka, której mąż zmarł w 2015 r. pozostawiając spore długi. Wdowa odrzuciła spadek, a jedynymi spadkobiercami pozostały małoletnie dzieci, które przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza (a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości aktywów spadku). Zadłużenie zmarłego znacznie przewyższało wartość czynną spadku, dlatego zaspokojono z niej część roszczeń. Z wierzycielem, którego nie spłacono, podatniczka zawarła ugodę. Wynikało z niej częściowe zwolnienie z długu (hipotecznego) małoletnich spadkobierców (chodziło o 83 tys. zł z ponad 270 tys. zł kwoty zobowiązania). Podatniczka twierdziła, że w tej sytuacji nie wystąpi przychód do opodatkowania. Argumentowała, że spadkobiercy nie otrzymali żadnych aktywów od wierzyciela. Nie zmniejszyły się też ich pasywa, bo te były zaciągnięte przez zmarłego i tylko część z nich obciążała spadkobierców ze względu na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W związku z tym, nawet gdyby do ugody nie doszło, spadkobiercy nie mieliby obowiązku uregulowania wszystkich długów, ponieważ nie przyjęli spadku wprost. Słowem, zwolnienie z długu nie przyniosło – zdaniem podatniczki – żadnych korzyści majątkowych.

Dyrektor KIS się z tym nie zgodził i uznał, że małoletni spadkobiercy muszą rozliczyć się z fiskusem. Organ nie miał wątpliwości, że na skutek ugody z wierzycielem dłużnik, który zostaje zwolniony z obowiązku spłaty, ma przychód w równowartości umorzonej kwoty zobowiązania. Tak samo będzie w sytuacji, gdy po śmierci dłużnika, będącego spadkodawcą dochodzi do zwolnienia spadkobiercy z długu lub jego części.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Yack(2019-09-09 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    To jest chore. Za to że nie zapłaciła, bo nie miała z czego, a zapłaciła jedynie tyle ile mogła, to musi jeszcze uiścić podatek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane