W transakcji łańcuchowej trudno ustalić, która dostawa ma status eksportu towarów

autor: Łukasz Tuszyński, Paulina Jaroszewska13.09.2019, 20:00
Jednym z warunków rozpoznania eksportu w transakcji łańcuchowej jest dostarczenie towaru transportem o zasadniczo nieprzerwanym charakterze (tak np. NSA w przywołanej uchwale z 25 czerwca 2012 r.).

Jednym z warunków rozpoznania eksportu w transakcji łańcuchowej jest dostarczenie towaru transportem o zasadniczo nieprzerwanym charakterze (tak np. NSA w przywołanej uchwale z 25 czerwca 2012 r.).źródło: ShutterStock

W praktyce gospodarczej nierzadko podatnicy stają przed dylematem, w jaki sposób dla celów podatkowych należy potraktować wywóz towaru z terytorium UE do kraju trzeciego w transakcji, w której uczestniczą trzy podmioty, a fizyczne wydanie towarów następuje tylko raz – od pierwszego podmiotu do ostatecznego nabywcy. W szczególności wątpliwości mogą budzić dostawy, w trakcie których towary są magazynowane lub przeładowywane na inny środek transportu.

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: ustawa o VAT), w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie. Jeżeli zaś towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, to przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, iż wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.

Biorąc powyższe pod uwagę, podatnicy biorący udział w transakcjach łańcuchowych, w ramach których towar wywożony jest z terytorium UE do kraju trzeciego, w pierwszej kolejności muszą każdorazowo ustalić, który podmiot dokonuje wysyłki lub transportu towarów. Następnie konieczne jest rozstrzygnięcie, czy transakcją ruchomą jest sprzedaż realizowana na rzecz tego podmiotu, czy też transakcją ruchomą jest sprzedaż dokonywana przez ten podmiot.

Zgodnie z obecną praktyką interpretacyjną organów podatkowych w zakresie rozliczania eksportu w transakcjach łańcuchowych:

  • jeżeli transport organizowany jest przez pierwszy podmiot, to co do zasady pierwsza dostawa jest dostawą ruchomą (stanowi eksport towarów), natomiast druga ma charakter krajowy w kraju zakończenia transportu;
  • jeżeli transport organizowany jest przez trzeci podmiot, to co do zasady pierwsza dostawa ma charakter krajowy w kraju rozpoczęcia transportu, natomiast druga dostawa jest dostawą ruchomą (stanowi eksport towarów);
  • jeżeli transport organizowany jest przez drugi podmiot, ustalenie statusu poszczególnych dostaw powinno zostać dokonane z uwzględnieniem wszystkich warunków dostaw (np. warunki Incoterms, miejsce przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).

Miejsce rozpoczęcia procedury wywozu


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane