statystyki

Zmieniona definicja pierwszego zasiedlenia nie musi oznaczać końca podatkowych sporów

autor: Radosław Kowalski26.08.2019, 07:39; Aktualizacja: 26.08.2019, 09:11
Z jednej bowiem strony prawodawca z uporem nawiązuje do wartości początkowej, czyli pojęcia właściwego dla środków trwałych, z drugiej jednak pamiętamy o wykładni zaprezentowanej w wyroku TSUE, a według niej brak statusu środka trwałego nie powinien mieć wpływu na pierwsze zasiedlenie.

Z jednej bowiem strony prawodawca z uporem nawiązuje do wartości początkowej, czyli pojęcia właściwego dla środków trwałych, z drugiej jednak pamiętamy o wykładni zaprezentowanej w wyroku TSUE, a według niej brak statusu środka trwałego nie powinien mieć wpływu na pierwsze zasiedlenie.źródło: ShutterStock

Została ona bowiem zmodyfikowana jedynie w zakresie wykorzystania nieruchomości, a bez zmian pozostała ta jej część, która odnosi się do ulepszenia budynku, budowli czy ich części.

Przypomnijmy: zmiana definicji pierwszego zasiedlenia jest spowodowana koniecznością jej dostosowania do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 listopada 2017 r., sygn. C-308/16 TS UE. Poważne wątpliwości co do jej zgodności z prawem unijnym pojawiły się kilka lat temu. Pojęcie pierwszego zasiedlenia ma zaś kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy dostawa budynku, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT. Jest to związane z tym, że według art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Tymczasem dostawa zabudowanych nieruchomości to najczęściej transakcje o nominalnie wysokich wartościach, dlatego niezwykle ważne jest, aby nie tylko prawidłowo została zdefiniowana stawka VAT (w tym zwolnienie), lecz także właściwie podana podstawa prawna jego zastosowania.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane