statystyki

NSA: Wydatki można zwrócić nawet przed ich poniesieniem

autor: Patrycja Dudek22.08.2019, 08:21; Aktualizacja: 22.08.2019, 08:21
Fiskus nie zarobi na odszkodowaniach tylko dlatego, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają je, zanim kontrahenci rozliczą się między sobą – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Fiskus nie zarobi na odszkodowaniach tylko dlatego, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają je, zanim kontrahenci rozliczą się między sobą – wynika z wczorajszych wyroków NSA.źródło: ShutterStock

Fiskus nie zarobi na odszkodowaniach tylko dlatego, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają je, zanim kontrahenci rozliczą się między sobą – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Sprawa dotyczyła spółki spedycyjnej, która zleciła transport podwykonawcy. Pech chciał, że uszkodził on towar przy przeładunku. Kontrahent z Niemiec żądał odszkodowania za wadliwie wykonaną usługę. Firma spedycyjna wcześniej sama postarała się o odszkodowanie od podwykonawcy. Pieniądze trafiły na jej rachunek bankowy w styczniu. Pertraktacje z niemieckim kontrahentem zakończyły się dopiero w maju. Okazało się, że jego roszczenia uda się pokryć kwotą odszkodowania otrzymaną od podwykonawcy.

Firma chciała się dowiedzieć, jak powinna się zachować podatkowo. Wiedziała, że wypłacone odszkodowanie za wadliwie wykonaną usługę nie może być dla niej kosztem uzyskania przychodu. Wyraźnie mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Chciała się tylko upewnić, że nie będzie ono dla niej stanowiło przychodu z uwagi na przepis, który mówi, iż nie zalicza się do przychodów zwróconych wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów (art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane