statystyki

Zleceniobiorcy płacą PIT od kwatery

autor: Patrycja Dudek19.08.2019, 20:00
NSA nie wypowiedział się co do tego, czy zleceniobiorcy będą mogli korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Zgodnie z nim podatek należny jest tylko od tej wartości, która przekracza kwotę 500 zł miesięcznie.

NSA nie wypowiedział się co do tego, czy zleceniobiorcy będą mogli korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Zgodnie z nim podatek należny jest tylko od tej wartości, która przekracza kwotę 500 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Wartość ponoszonych przez agencje pracy tymczasowej kosztów noclegów powinna być dopisana do wynagrodzenia związanego z umową zlecenia – wynika z wyroków NSA.

Spór w tej sprawie toczyła agencja pracy tymczasowej. Poinformowała, że zawiera z cudzoziemcami i obywatelami polskimi umowy zlecenia na wykonywanie pracy tymczasowej na rzecz pracodawców (swoich klientów). Projekty są realizowane na terenie całej Polski. W związku z tym zleceniobiorcom zapewniane są kwatery. Lokale są udostępniane nieodpłatnie i służą celom zbiorowego zakwaterowania.

Agencja chciała się dowiedzieć, czy darmowy nocleg stanowi przychód z umowy zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o PIT), a tym samym, czy musi odprowadzić od wartości tych świadczeń zaliczki na PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że wartość zapewnianych zleceniobiorcom nieodpłatnie noclegów stanowi dla nich przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Tym samym na agencji ciążą obowiązki płatnika.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane