statystyki

KIS: Darowanie milionowego długu bez podatku

autor: Magdalena Majkowska20.08.2019, 16:00
Zwolnienie z długu najbliższej osoby jest zwolnione z opodatkowania, gdy ma postać umowy darowizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Zwolnienie z długu najbliższej osoby jest zwolnione z opodatkowania, gdy ma postać umowy darowizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z długu najbliższej osoby jest zwolnione z opodatkowania, gdy ma postać umowy darowizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał mężczyzna, któremu brat pożyczył 4,8 mln zł. Bracia umówili się na spłatę pożyczki do 2026 r., ale potem zmienili zdanie. Pożyczkodawca postanowił zwolnić brata z długu, w całości i za darmo. Miała to być darowizna, bo pożyczkobiorca nie byłby zobowiązany do żadnego świadczenia wzajemnego. Oświadczenie darczyńcy o nieodpłatnym zwolnieniu z długu miało być zawarte przed notariuszem.

Pożyczkobiorca spytał, czy w takiej sytuacji będzie mu przysługiwać zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.). Jest ono nielimitowane i przysługuje dla członków najbliższej rodziny.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane