statystyki

50-proc. koszty trzeba raportować w wyjątkowych przypadkach

autor: Łukasz Zalewski19.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 19.08.2019, 08:14
Zdaniem części ekspertów, w ogóle nie można tu mówić o korzyści pracodawcy ani nawet pracownika, gdy ten ostatni wytwarza utwór objęty podwyższonymi kosztami na podstawie ustawy o PIT.

Zdaniem części ekspertów, w ogóle nie można tu mówić o korzyści pracodawcy ani nawet pracownika, gdy ten ostatni wytwarza utwór objęty podwyższonymi kosztami na podstawie ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Korzystanie z podwyższonych kosztów może być schematem podatkowym. Jeśli faktycznie tak jest, to musi je zgłosić szefowi KAS pracownik, a nawet pracodawca. Nie ma tu jednak automatu – zapewnia Ministerstwo Finansów

Wątpliwości dotyczą tego, czy korzystanie z 50-proc. kosztów podatkowych jest schematem podatkowym, czy należy o nim informować szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a jeśli tak, to kto miałby to robić – pracownik czy pracodawca. Słowem, kto jest w tym przypadku tzw. korzystającym. Jest jeszcze jeden problem – w jaki sposób i kiedy to robić.

Zdaniem części ekspertów, w ogóle nie można tu mówić o korzyści pracodawcy ani nawet pracownika, gdy ten ostatni wytwarza utwór objęty podwyższonymi kosztami na podstawie ustawy o PIT.

Co na to Ministerstwo Finansów? W odpowiedzi na pytania DGP resort przypomina, że obowiązek złożenia MDR-3 istnieje w przypadku wykonania jakichkolwiek czynności będących elementem schematu lub uzyskania korzyści podatkowej. Wynika to jednoznacznie z art. 86j ordynacji podatkowej. Odpowiedź resortu jest więc bardzo ogólna – dotyczy każdego rozwiązania prowadzącego do zmniejszenia zobowiązania podatkowego.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane