statystyki

Od rozliczania PIT od wynagrodzeń jest płatnik, a nie podatnik

autor: Patrycja Dudek14.08.2019, 20:00
Pracownicy liczyli na to, że dopłacą zaległy PIT bez odsetek za zwłokę. Podkreślali, że w ich sprawie odpowiedzialność za podatek ciążyła na płatniku.

Pracownicy liczyli na to, że dopłacą zaległy PIT bez odsetek za zwłokę. Podkreślali, że w ich sprawie odpowiedzialność za podatek ciążyła na płatniku.źródło: ShutterStock

Pracownik nie musi dopłacać zaległego podatku, jeżeli pracodawca nie pobrał zaliczki wskutek błędnej interpretacji otrzymanej od organu podatkowego – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w sumie pięć wyroków korzystnych dla podatników. Sędziowie nie byli jednak jednomyślni, jeden z nich (sędzia Stefan Babiarz) złożył zdania odrębne.

Rozbieżności w podejściu do sprawy pojawiły się też w WSA we Wrocławiu. Sąd ten, zajmując się sprawami pracowników jednej firmy, orzekł korzystnie tylko wobec czterech z nich.

Ostatecznie jednak wygrali wszyscy. NSA oddalił cztery skargi kasacyjne fiskusa oraz uchylił wyrok WSA we Wrocławiu i interpretację tam, gdzie rozstrzygnięcie było dla pracownika niekorzystne.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane