statystyki

Od rozliczania PIT od wynagrodzeń jest płatnik, a nie podatnik

autor: Patrycja Dudek14.08.2019, 20:00
Pracownicy liczyli na to, że dopłacą zaległy PIT bez odsetek za zwłokę. Podkreślali, że w ich sprawie odpowiedzialność za podatek ciążyła na płatniku.

Pracownicy liczyli na to, że dopłacą zaległy PIT bez odsetek za zwłokę. Podkreślali, że w ich sprawie odpowiedzialność za podatek ciążyła na płatniku.źródło: ShutterStock

Pracownik nie musi dopłacać zaległego podatku, jeżeli pracodawca nie pobrał zaliczki wskutek błędnej interpretacji otrzymanej od organu podatkowego – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w sumie pięć wyroków korzystnych dla podatników. Sędziowie nie byli jednak jednomyślni, jeden z nich (sędzia Stefan Babiarz) złożył zdania odrębne.

Rozbieżności w podejściu do sprawy pojawiły się też w WSA we Wrocławiu. Sąd ten, zajmując się sprawami pracowników jednej firmy, orzekł korzystnie tylko wobec czterech z nich.

Ostatecznie jednak wygrali wszyscy. NSA oddalił cztery skargi kasacyjne fiskusa oraz uchylił wyrok WSA we Wrocławiu i interpretację tam, gdzie rozstrzygnięcie było dla pracownika niekorzystne.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane