statystyki

Umowa o staż też jest objęta zerowym PIT

autor: Paweł Ziółkowski12.08.2019, 11:09; Aktualizacja: 12.08.2019, 11:09
Ze zwolnienia nie skorzystają natomiast przychody z praktyk absolwenckich. Te bowiem w odróżnieniu od staży nie są nieuregulowaną prawnie umową o świadczenie usług. I nie możemy zastosować do nich regulacji o zleceniu.

Ze zwolnienia nie skorzystają natomiast przychody z praktyk absolwenckich. Te bowiem w odróżnieniu od staży nie są nieuregulowaną prawnie umową o świadczenie usług. I nie możemy zastosować do nich regulacji o zleceniu.źródło: ShutterStock

Ze zwolnienia nie skorzystają natomiast przychody z praktyk absolwenckich. Te bowiem w odróżnieniu od staży nie są nieuregulowaną prawnie umową o świadczenie usług. I nie możemy zastosować do nich regulacji o zleceniu.

Przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł – wynika to z nowego art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Przy czym z uwagi na fakt, że regulacja weszła w życie w trakcie roku podatkowego, limit zwolnienia wynosi w bieżącym roku 35 636,67 zł.

Od kiedy do kiedy

Zwolnienie na pozór jest proste, a jednak rodzi ogromną ilość problemów. Weszło ono w życie z dniem 1 sierpnia, a jeden z nielicznych przepisów przejściowych mówi, że stosuje się je do przychodów uzyskanych od tego dnia. Uwzględniając, że przychód powstaje w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji oznacza to, że jakakolwiek wypłata dokonana po 31 lipca na rzecz osoby do 26 lat będzie korzystała ze zwolnienia, nawet jeśli będzie to zapłata za wcześniejszy okres, czyli np. wynagrodzenie lipcowe wypłacone w sierpniu korzysta ze zwolnienia od podatku. Dodatkowym warunkiem zwolnienia jest w 2019 r. złożenie przez podatnika wniosku o zastosowanie zwolnienia (jeżeli nie złoży takiego wniosku, będzie miał nadpłatę w zeznaniu rocznym). Od 2020 r. będzie ono stosowane z mocy prawa, bez konieczności składania wniosku przez podatnika.

Zwolnienie obowiązuje do ukończenia 26 lat, przy czym w regulacji mowa jest o przychodach otrzymanych, a więc jakakolwiek wypłata po 26 urodzinach będzie opodatkowana, nawet jeśli dotyczy okresu sprzed urodzin. Istotne jest przy tym, że w zwolnieniu jest mowa o otrzymaniu przychodu – postawienie do dyspozycji będzie zatem niewystarczające. Co ważne, zgodnie z art. 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.; dalej: k.c.) termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Oznacza to, że kolejny rok kończymy w dniu urodzin, a tym samym ze zwolnienia korzystają wypłaty dokonane do dnia 26. urodzin włącznie.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane