statystyki

Zerowy PIT dla młodych podatników [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

autor: Paweł Ziółkowski09.09.2019, 11:58; Aktualizacja: 09.09.2019, 12:01
Zerowym PIT objęte są przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz umowy-zlecenia. Nie korzystają zaś ze zwolnienia zasiłki (także te wypłacane pracownikom) oraz przychody z innych źródeł i tytułów (z działalności gospodarczej, umowy o dzieło itp.).

Zerowym PIT objęte są przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz umowy-zlecenia. Nie korzystają zaś ze zwolnienia zasiłki (także te wypłacane pracownikom) oraz przychody z innych źródeł i tytułów (z działalności gospodarczej, umowy o dzieło itp.).źródło: ShutterStock

W przedwyborczym prezencie młodzi podatnicy otrzymali od rządu olbrzymią preferencję podatkową, dzięki której mogą uniknąć płacenia podatku dochodowego. Jak to często bywa z regulacjami wprowadzanymi w przyspieszonym tempie, okazuje się, że zastosowanie omawianego zwolnienia w praktyce wcale nie jest tak łatwe.

Przypomnijmy – 1 sierpnia 2019 r. zaczął obowiązywać art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (z uwagi na to, że regulacja wchodzi w życie z 1 sierpnia, w 2019 r. zwolnienie ma zastosowanie proporcjonalne – jego limit wynosi 35 636,67 zł).

Teoretycznie zwolnienie, jakich wiele. Tyle tylko, że chyba żadne z pozostałych wyłączeń nie budzi (i nie budziło) tyle kontrowersji, co zerowy PIT dla młodych. Regulacja sprawia wrażenie chaotycznej i nie do końca przemyślanej. Problem w tym, że teraz muszą wdrożyć ją płatnicy (pracodawcy i zleceniodawcy). A to rodzi pytania. Dużo pytań…

O co podatnicy pytają na szkoleniach

Czy o zastosowaniu zwolnienia przesądza postawienie do dyspozycji czy faktyczna wypłata?

problem W lipcu postawiliśmy wynagrodzenie do dyspozycji podatnika (poniżej 26 lat). Podatnik faktycznie odebrał je jednak dopiero w sierpniu, a wcześniej złożył oświadczenie o zastosowanie zerowego PIT. Czy w takiej sytuacji podatek powinien być naliczony?


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PKU(2019-09-10 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie te pytania świadczą o tym, że ktoś kto je zadaje nie ma pojęcia o zasadach naliczania podatku dochodowego. Żadne z pytań nie wynika z jakichś błędów w przepisach.

    Odpowiedz
  • Anonim(2019-10-15 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest możliwość anulowania/odwołania przekazanego oświadczenia tak aby dostać pieniadze w rozliczeniu pit?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane