statystyki

Zerowy PIT dla młodych podatników [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

autor: Paweł Ziółkowski09.09.2019, 11:58; Aktualizacja: 09.09.2019, 12:01
Zerowym PIT objęte są przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz umowy-zlecenia. Nie korzystają zaś ze zwolnienia zasiłki (także te wypłacane pracownikom) oraz przychody z innych źródeł i tytułów (z działalności gospodarczej, umowy o dzieło itp.).

Zerowym PIT objęte są przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz umowy-zlecenia. Nie korzystają zaś ze zwolnienia zasiłki (także te wypłacane pracownikom) oraz przychody z innych źródeł i tytułów (z działalności gospodarczej, umowy o dzieło itp.).źródło: ShutterStock

W przedwyborczym prezencie młodzi podatnicy otrzymali od rządu olbrzymią preferencję podatkową, dzięki której mogą uniknąć płacenia podatku dochodowego. Jak to często bywa z regulacjami wprowadzanymi w przyspieszonym tempie, okazuje się, że zastosowanie omawianego zwolnienia w praktyce wcale nie jest tak łatwe.

Przypomnijmy – 1 sierpnia 2019 r. zaczął obowiązywać art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (z uwagi na to, że regulacja wchodzi w życie z 1 sierpnia, w 2019 r. zwolnienie ma zastosowanie proporcjonalne – jego limit wynosi 35 636,67 zł).

Teoretycznie zwolnienie, jakich wiele. Tyle tylko, że chyba żadne z pozostałych wyłączeń nie budzi (i nie budziło) tyle kontrowersji, co zerowy PIT dla młodych. Regulacja sprawia wrażenie chaotycznej i nie do końca przemyślanej. Problem w tym, że teraz muszą wdrożyć ją płatnicy (pracodawcy i zleceniodawcy). A to rodzi pytania. Dużo pytań…

O co podatnicy pytają na szkoleniach

Czy o zastosowaniu zwolnienia przesądza postawienie do dyspozycji czy faktyczna wypłata?

problem W lipcu postawiliśmy wynagrodzenie do dyspozycji podatnika (poniżej 26 lat). Podatnik faktycznie odebrał je jednak dopiero w sierpniu, a wcześniej złożył oświadczenie o zastosowanie zerowego PIT. Czy w takiej sytuacji podatek powinien być naliczony?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PKU(2019-09-10 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie te pytania świadczą o tym, że ktoś kto je zadaje nie ma pojęcia o zasadach naliczania podatku dochodowego. Żadne z pytań nie wynika z jakichś błędów w przepisach.

    Odpowiedz
  • Anonim(2019-10-15 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest możliwość anulowania/odwołania przekazanego oświadczenia tak aby dostać pieniadze w rozliczeniu pit?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane