Rozliczanie CIT w ramach PGK. Podatku nie będzie, ale spory zostaną

autor: Patrycja Dudek07.08.2019, 07:45; Aktualizacja: 07.08.2019, 07:45
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

dy spór trafił przed Naczelny Sąd Administracyjny, pełnomocnik spółki przekonywał o błędzie fiskusa i sądu pierwszej instancji. Podkreślał, że kwota wpłacana przez spółkę na rachunek techniczny nie zostaje jej później w żaden sposób zwrócona. Powinna więc zostać potraktowana jako kwota zapłaconego podatku.źródło: ShutterStock

Rozliczanie CIT w ramach podatkowej grupy kapitałowej (PGK) może obniżyć wartość wydatków kwalifikowanych dla celów podatku węglowodorowego – orzekł wczoraj NSA w precedensowym wyroku.

Chodzi o specjalny podatek węglowodorowy, wprowadzony ustawą z 25 lipca 2014 r. (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2269). Płaci go raptem kilka firm, ale kwoty, które trafiają z tego tytułu do budżetu, są niemałe. Wkrótce podatek ma zostać zniesiony – zdecydował o tym rząd 23 lipca br. (projekt jest już w Sejmie).

Przepisy ustawy z 25 lipca 2014 r. stały się jednak źródłem licznych sporów, które dopiero teraz docierają do sądów administracyjnych. Jeden z nich rozstrzygnął wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny – na niekorzyść podatnika. Chodziło o spółkę PGNiG.

Ustawa o podatku węglowodorowym mówi, że wydatkiem kwalifikowanym (potrącanym od przychodu w dacie poniesienia) jest m.in. podatek dochodowy (CIT) w części dotyczącej działalności wydobywczej węglowodorów (art. 11 ust. 3 pkt 12).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane