Rozliczanie CIT w ramach PGK. Podatku nie będzie, ale spory zostaną

autor: Patrycja Dudek07.08.2019, 07:45; Aktualizacja: 07.08.2019, 07:45
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

dy spór trafił przed Naczelny Sąd Administracyjny, pełnomocnik spółki przekonywał o błędzie fiskusa i sądu pierwszej instancji. Podkreślał, że kwota wpłacana przez spółkę na rachunek techniczny nie zostaje jej później w żaden sposób zwrócona. Powinna więc zostać potraktowana jako kwota zapłaconego podatku.źródło: ShutterStock

Rozliczanie CIT w ramach podatkowej grupy kapitałowej (PGK) może obniżyć wartość wydatków kwalifikowanych dla celów podatku węglowodorowego – orzekł wczoraj NSA w precedensowym wyroku.

Chodzi o specjalny podatek węglowodorowy, wprowadzony ustawą z 25 lipca 2014 r. (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2269). Płaci go raptem kilka firm, ale kwoty, które trafiają z tego tytułu do budżetu, są niemałe. Wkrótce podatek ma zostać zniesiony – zdecydował o tym rząd 23 lipca br. (projekt jest już w Sejmie).

Przepisy ustawy z 25 lipca 2014 r. stały się jednak źródłem licznych sporów, które dopiero teraz docierają do sądów administracyjnych. Jeden z nich rozstrzygnął wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny – na niekorzyść podatnika. Chodziło o spółkę PGNiG.

Ustawa o podatku węglowodorowym mówi, że wydatkiem kwalifikowanym (potrącanym od przychodu w dacie poniesienia) jest m.in. podatek dochodowy (CIT) w części dotyczącej działalności wydobywczej węglowodorów (art. 11 ust. 3 pkt 12).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane