statystyki

Wkrótce zmienią się warunki zwolnienia z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji

autor: Łukasz Zalewski05.08.2019, 09:06; Aktualizacja: 05.08.2019, 09:15
Warto zatem być na bieżąco, zwłaszcza że – jak podkreśla ekspert PwC – należy pamiętać, że prawo do zwolnienia podatkowego możemy otrzymać tylko i wyłącznie na inwestycje, które nie zostały rozpoczęte przed złożeniem wniosku do właściwej strefy ekonomicznej.

Warto zatem być na bieżąco, zwłaszcza że – jak podkreśla ekspert PwC – należy pamiętać, że prawo do zwolnienia podatkowego możemy otrzymać tylko i wyłącznie na inwestycje, które nie zostały rozpoczęte przed złożeniem wniosku do właściwej strefy ekonomicznej.źródło: ShutterStock

W części powiatów trzeba będzie wyłożyć mniejsze pieniądze na inwestycje, a w części głębiej sięgnąć do kieszeni, aby uzyskać preferencję podatkową.

Pod koniec września wymogi inwestycyjne związane ze zwolnieniem z CIT w ramach jednej strefy ekonomicznej zmniejszą się w 29 powiatach, a zostaną zaostrzone w innych 24. Takie wyliczenia przedstawiło PwC. Firma przewiduje, że pod koniec września zmieni się tam bowiem poziom bezrobocia. Ma je ogłosić prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jacek Zimoch, starszy menedżer w PwC, tłumaczy, że prezes GUS oficjalnie ogłasza przeciętne stopy bezrobocia dopiero we wrześniu, ale robi to na podstawie danych na koniec czerwca. – Dlatego już dzisiaj, znając dane z czerwca, możemy przewidywać, jakie wartości pojawią się we wrześniowym obwieszczeniu. Możliwe są drobne korekty, ale nie powinny one zmienić zasadniczo danych – mówi Jacek Zimoch. Dodaje, że aktualizacja poziomu bezrobocia to istotny moment dla wszystkich zainteresowanych zwolnieniami podatkowymi z tytułu nowych inwestycji, bo to na tej podstawie dla każdego powiatu ustalane są minimalne wartości inwestycji, które przedsiębiorcy muszą zadeklarować, aby móc skutecznie ubiegać się o zwolnienie podatkowe. Różnice w koniecznej do zadeklarowania wartości inwestycji będą zaś wynosić od 5 do 20 mln zł w stosunku do obecnego poziomu – zarówno na plus, jak i na minus – wyjaśnia PwC. Będzie to pierwsza od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (przepisy weszły w życie 30 czerwca 2018 r.) zmiana warunków ubiegania się o zwolnienie podatkowe.

Kluczowy poziom bezrobocia…

Aby uzyskać zwolnienie z CIT w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Po pierwsze wysokość nakładów inwestycyjnych. Zasadniczo, im niższe bezrobocie w powiecie, w którym będzie inwestycja, tym wyższa będzie wymagana minimalna wartość nakładów inwestycyjnych. Dla dużych firm może to być nawet 100 mln zł. Ważna jest też wielkość przedsiębiorstwa – inne pieniądze na inwestycję musi wyłożyć duża firma, a inne mikro, mała czy średniej wielkości. Trzeci parametr to kryteria jakościowe, które inwestor musi spełnić, aby w ogóle ubiegać się i otrzymać zwolnienie. Kryteria te szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. poz. 1713). W sumie jest ich 10 i zależą m.in. od lokalizacji inwestycji.

Kolejny parametr to intensywność pomocy, a więc procentowy wskaźnik, który pokazuje, jaka może być maksymalna kwota zwolnienia.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane