statystyki

Wkrótce zmienią się warunki zwolnienia z CIT w Polskiej Strefie Inwestycji

autor: Łukasz Zalewski05.08.2019, 09:06; Aktualizacja: 05.08.2019, 09:15
Warto zatem być na bieżąco, zwłaszcza że – jak podkreśla ekspert PwC – należy pamiętać, że prawo do zwolnienia podatkowego możemy otrzymać tylko i wyłącznie na inwestycje, które nie zostały rozpoczęte przed złożeniem wniosku do właściwej strefy ekonomicznej.

Warto zatem być na bieżąco, zwłaszcza że – jak podkreśla ekspert PwC – należy pamiętać, że prawo do zwolnienia podatkowego możemy otrzymać tylko i wyłącznie na inwestycje, które nie zostały rozpoczęte przed złożeniem wniosku do właściwej strefy ekonomicznej.źródło: ShutterStock

W części powiatów trzeba będzie wyłożyć mniejsze pieniądze na inwestycje, a w części głębiej sięgnąć do kieszeni, aby uzyskać preferencję podatkową.

Pod koniec września wymogi inwestycyjne związane ze zwolnieniem z CIT w ramach jednej strefy ekonomicznej zmniejszą się w 29 powiatach, a zostaną zaostrzone w innych 24. Takie wyliczenia przedstawiło PwC. Firma przewiduje, że pod koniec września zmieni się tam bowiem poziom bezrobocia. Ma je ogłosić prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jacek Zimoch, starszy menedżer w PwC, tłumaczy, że prezes GUS oficjalnie ogłasza przeciętne stopy bezrobocia dopiero we wrześniu, ale robi to na podstawie danych na koniec czerwca. – Dlatego już dzisiaj, znając dane z czerwca, możemy przewidywać, jakie wartości pojawią się we wrześniowym obwieszczeniu. Możliwe są drobne korekty, ale nie powinny one zmienić zasadniczo danych – mówi Jacek Zimoch. Dodaje, że aktualizacja poziomu bezrobocia to istotny moment dla wszystkich zainteresowanych zwolnieniami podatkowymi z tytułu nowych inwestycji, bo to na tej podstawie dla każdego powiatu ustalane są minimalne wartości inwestycji, które przedsiębiorcy muszą zadeklarować, aby móc skutecznie ubiegać się o zwolnienie podatkowe. Różnice w koniecznej do zadeklarowania wartości inwestycji będą zaś wynosić od 5 do 20 mln zł w stosunku do obecnego poziomu – zarówno na plus, jak i na minus – wyjaśnia PwC. Będzie to pierwsza od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (przepisy weszły w życie 30 czerwca 2018 r.) zmiana warunków ubiegania się o zwolnienie podatkowe.

Kluczowy poziom bezrobocia…

Aby uzyskać zwolnienie z CIT w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Po pierwsze wysokość nakładów inwestycyjnych. Zasadniczo, im niższe bezrobocie w powiecie, w którym będzie inwestycja, tym wyższa będzie wymagana minimalna wartość nakładów inwestycyjnych. Dla dużych firm może to być nawet 100 mln zł. Ważna jest też wielkość przedsiębiorstwa – inne pieniądze na inwestycję musi wyłożyć duża firma, a inne mikro, mała czy średniej wielkości. Trzeci parametr to kryteria jakościowe, które inwestor musi spełnić, aby w ogóle ubiegać się i otrzymać zwolnienie. Kryteria te szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. poz. 1713). W sumie jest ich 10 i zależą m.in. od lokalizacji inwestycji.

Kolejny parametr to intensywność pomocy, a więc procentowy wskaźnik, który pokazuje, jaka może być maksymalna kwota zwolnienia.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane