statystyki

Sama marża nie wystarczy, aby uniknąć VAT

autor: Mariusz Szulc01.08.2019, 07:29; Aktualizacja: 01.08.2019, 07:30
Wyrok został wprawdzie wydany w sprawie niemieckiego przedsiębiorcy, ale ma również znaczenie dla polskich firm. Przepisy o VAT są bowiem zharmonizowane w całej Unii Europejskiej.

Wyrok został wprawdzie wydany w sprawie niemieckiego przedsiębiorcy, ale ma również znaczenie dla polskich firm. Przepisy o VAT są bowiem zharmonizowane w całej Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Mała firma, która chce skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, musi wziąć pod uwagę wszystkie swoje roczne obroty, a nie tylko marżę – wyjaśnił Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodzi o zakres tzw. zwolnienia podmiotowego dla najmniejszych firm. Pozwala ono nie płacić VAT przedsiębiorcom, którzy nie przekraczają rocznego poziomu obrotów (w Polsce jest to 200 tys. zł). Część z takich podmiotów korzysta równolegle z innej preferencji, tzw. procedury marży. Dzięki niej mogą naliczać podatek tylko od różnicy (pomniejszonej o daninę) między ceną zakupu a ceną sprzedaży. Taka procedura dotyczy głównie obrotu towarami używanymi.

Powstało w związku z tym pytanie, czy mała firma, która chce skorzystać ze zwolnienia z VAT, musi brać pod uwagę cały swój obrót, czy tylko ten, który jest rozliczany preferencyjnie. Niemiecki przedsiębiorca (sprzedawca towarów używanych), którego dotyczył spór, uważał, że właściwe jest drugie podejście. Zakwestionował to jednak fiskus. Twierdził, że do celów stosowania zwolnienia podmiotowego trzeba brać pod uwagę całe otrzymane wynagrodzenie, a nie tylko marżę.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane