statystyki

Biura podróży muszą płacić VAT od szacunkowej marży

autor: Łukasz Zalewski05.06.2019, 07:27; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:28
Procedura VAT marża jest preferencją, ale nie zwalnia z ogólnych zasad ustalania momentu opodatkowania

Procedura VAT marża jest preferencją, ale nie zwalnia z ogólnych zasad ustalania momentu opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Obowiązek zapłaty VAT powstaje już w chwili otrzymania zaliczki, a nie dopiero po wykonaniu usługi turystycznej – potwierdził NSA w wyroku dotyczącym spółki Skarpa Travel. Wyrok był tylko formalnością, ponieważ sąd orzekł zgodnie z wyrokiem TSUE, który zapadł 19 grudnia 2018 r. w sprawie tej samej firmy (sygn. C-422/17).

Chodziło o VAT od zaliczek pobieranych od klientów przez biuro podróży płacące VAT od marży. Spór z fiskusem toczył się o to, kiedy biuro powinno rozliczać podatek od zaliczek otrzymywanych od klientów. W grę wchodziły trzy możliwości.

Spółka uważała, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero po zakończeniu wycieczki (usługi turystycznej), bo dopiero wtedy znane są wszystkie koszty wyjazdu, niezbędne do ustalenia marży. Tylko przy takim rozwiązaniu biuro nie musiałoby korygować daniny – argumentowała Skarpa Travel.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane