statystyki

Sprzedaż lokali nie służy zawyżaniu kosztów

autor: Patrycja Dudek03.09.2019, 08:35; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:35
WSA uznał więc, że usługi świadczone przez spółkę powiązaną są normalnym elementem procesu inwestycyjnego i – jak powiedziała sędzia Olesińska – „nie widać w tym przypadku elementu sztuczności, który uzasadniałby limitowanie ich w kosztach”. Wyrok jest nieprawomocny.

WSA uznał więc, że usługi świadczone przez spółkę powiązaną są normalnym elementem procesu inwestycyjnego i – jak powiedziała sędzia Olesińska – „nie widać w tym przypadku elementu sztuczności, który uzasadniałby limitowanie ich w kosztach”. Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Deweloper, który zleca spółce powiązanej organizację sprzedaży i zawieranie umów z klientami, może odliczyć od przychodu całość wydatków na ten cel – orzekł WSA w Warszawie.

Chodzi o limitowanie kosztów podatkowych z tytułu wydatków na usługi niematerialne. Z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT wynika, że ograniczenie dotyczy podatników, którzy kupują takie usługi od podmiotów powiązanych. Mowa tu m.in. o usługach doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Jednocześnie w przepisach znalazło się zastrzeżenie, że ograniczenie to nie obowiązuje, jeżeli wydatki te są bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru albo świadczeniem usługi (art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane