statystyki

Sprzedaż lokali nie służy zawyżaniu kosztów

autor: Patrycja Dudek03.09.2019, 08:35; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:35
WSA uznał więc, że usługi świadczone przez spółkę powiązaną są normalnym elementem procesu inwestycyjnego i – jak powiedziała sędzia Olesińska – „nie widać w tym przypadku elementu sztuczności, który uzasadniałby limitowanie ich w kosztach”. Wyrok jest nieprawomocny.

WSA uznał więc, że usługi świadczone przez spółkę powiązaną są normalnym elementem procesu inwestycyjnego i – jak powiedziała sędzia Olesińska – „nie widać w tym przypadku elementu sztuczności, który uzasadniałby limitowanie ich w kosztach”. Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Deweloper, który zleca spółce powiązanej organizację sprzedaży i zawieranie umów z klientami, może odliczyć od przychodu całość wydatków na ten cel – orzekł WSA w Warszawie.

Chodzi o limitowanie kosztów podatkowych z tytułu wydatków na usługi niematerialne. Z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT wynika, że ograniczenie dotyczy podatników, którzy kupują takie usługi od podmiotów powiązanych. Mowa tu m.in. o usługach doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Jednocześnie w przepisach znalazło się zastrzeżenie, że ograniczenie to nie obowiązuje, jeżeli wydatki te są bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru albo świadczeniem usługi (art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane