Panuje niemałe zamieszanie. W internecie krążą informacje, że nie da się już używać kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii. To nieprawda.
Wątpliwości pojawiły w związku z nowelizacją z 15 marca 2019 r. ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. z 2019 r. poz. 675). Weszła ona w życie 1 maja br. i pozwoliła na korzystanie z kas online, czyli takich, które na bieżąco przesyłają fiskusowi informacje o obrocie.
Idea jest taka, żeby stopniowo były wycofywane z użytku kasy starego typu, czyli z papierowym i elektronicznym zapisem kopii. Na razie jednak nadal można nie tylko je używać, ale i kupować. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w broszurze dostępnej na stronie: www.podatki.gov.pl.
Resort wskazał w niej, od kiedy nie będzie już można kupić kas z papierowym bądź elektronicznym zapisem, mimo że nadal jeszcze będzie je można używać. Będą to terminy:
  • dla kas z elektronicznym zapisem kopii – 31 grudnia 2022 r.,
  • dla kas z papierowym zapisem kopii – 31 sierpnia 2019 r.
Niezależnie od tego niektóre branże będą wymieniać kasy obowiązkowo, według ustawowego harmonogramu. Przykładowo: mechanicy od 1 stycznia 2020 r., pensjonaty od 1 lipca 2020 r., fryzjerzy od 1 stycznia 2021 r.
Pozostali podatnicy – jak informuje MF w broszurze – będą mogli stosować stare modele kas do czasu ich wyeksploatowania lub – jak w przypadku kas z papierowym zapisem kopii – z powodu konieczności wymiany pamięci fiskalnej.
Lepiej wymieniać kasy z obowiązku niż własnej woli. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wymianę urządzenia dobrowolnie, to nie skorzysta z ulgi podatkowej (wynosi ona 90 proc. ceny nie więcej niż 700 zł).
Obecnie preferencja przysługuje tylko na urządzenia działające w trybie online i dotyczy podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas. Zasadniczo więc wymiana kasy na nowy typ nie podlega uldze.
Wyjątek dotyczy przedsiębiorców, którym ustawodawca nakazał wymianę kas na nowy typ (online) według ustawowego harmonogramu. Jeżeli zdecydują się na to wcześniej, to nie tylko nie stracą prawa do ulgi, ale i wcześniej z niej skorzystają. Przykładowo fryzjerzy nie muszą czekać do 1 stycznia 2021 r. Jeżeli np. kupią kasę online już we wrześniu br., to w rozliczeniu za ten miesiąc rozliczą wydatek.
Potwierdzają to objaśnienia wydane przez ministra finansów 11 lipca br. Zastosowanie się do nich daje podatnikom ochronę.