statystyki

Jaki VAT i CIT przy wymianie drzwi rozwieranych na obrotowe

autor: Marcin Szymankiewicz21.07.2019, 11:30
Jaki VAT i CIT przy wymianie drzwi rozwieranych na obrotowe

Jaki VAT i CIT przy wymianie drzwi rozwieranych na obrotoweźródło: ShutterStock

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT. Podmiot ten jest właścicielem budynku biurowego zaliczonego do jej środków trwałych, w którym mieści się jego siedziba. Budynek nie jest wynajmowany. Amortyzuje się go od 1 marca 2009 r. według metody liniowej i ustawowej – 2,5 rocznej stawki amortyzacyjnej. Jest w nim przedsionek (wiatrołap) z zespołem sześciu drzwi rozwieranych.

Ze względu na znaczne zużycie elementów konieczne jest wykonanie remontu przedsionka wraz z drzwiami. W czasie eksploatacji budynku stwierdzono, iż ciężkie, napędzane samozamykaczami drzwi uderzają w futrynę i powodują uszkodzenia samych drzwi (np. wypadanie szyb, uszkodzenia zawiasów), a także konstrukcji przedsionka (wiatrołapu). Ponadto ze względu na bardzo duży ruch osobowy drzwi wejściowe i wyjściowe do przedsionka często są otwarte równocześnie, co powoduje wychładzanie budynku w okresie jesienno-zimowym.

W celu wyeliminowania niekorzystnych zjawisk, a zwłaszcza w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zapobieżenia dalszej degradacji wiatrołapu, po konsultacjach z projektantem budynku podjęto decyzje o remoncie istniejącego rozwiązania architektonicznego i zastąpienia czterech drzwi rozwieranych drzwiami obrotowymi. W wyniku remontu nie nastąpiło przystosowanie budynku do wykorzystania go w innym celu niż jego pierwotne przeznaczenie, za to zmniejszy się zużycie energii cieplnej budynku, przy czym głównym celem wykonanych prac było wyeliminowanie zjawiska uderzania drzwi rozwieranych w konstrukcję wiatrołapu, jako czynnika powodującego jej degradację i stanowiącego główne zagrożenie dla osób przechodzących przez drzwi.

W związku z remontem nie nastąpi zwiększenie wartości użytkowej budynku, wyrażające się wydłużeniem okresu jego użytkowania. Wedle opinii projektanta nie było możliwości zainstalowania innego rodzaju drzwi (np. przesuwnych) bez znacznej ingerencji w konstrukcję budynku, co skutkowałoby m.in. koniecznością zwiększenia powierzchni wiatrołapu, a więc i całego budynku biurowego. Wymiana drzwi zakończyła się lipca 2019 r. Dokonał jej producent drzwi obrotowych (podatnik VAT czynny), który wystawił 8 lipca 2019 r. fakturę na łączną kwotę 147 600 zł brutto, w tym: wartość netto: 120 000 zł, VAT: 27 600 zł. W cenie nowych drzwi zawarte były roboty budowlane związane z ich wymianą. Przedmiotową fakturę spółka otrzymała także 8 lipca 2019 r.

Jak spółka powinna rozliczyć koszt wymiany tych drzwi na gruncie VAT oraz CIT, w szczególności, czy wymianę tych drzwi należy:

– ująć jednorazowo w koszty w miesiącu poniesienia wydatku i uznać jako remont budynku biurowego, czy też

– dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych wydatków jako ulepszenia budynku biurowy, czy też

– dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych wydatków jako zakupu nowego środka trwałego (tj. drzwi obrotowych)?

Nadmienić należy, iż zgodnie z polityką rachunkowości dla celów bilansowych spółka podjęła decyzję, by koszty remontów rozliczać w księgach rachunkowych w czasie przez okres pięciu lat (60 miesięcy) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu zakończenia remontów. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Zaliczki na CIT i VAT spółka opłaca za okresy miesięczne.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane