Portal aukcyjny nie musi wystawiać PIT w związku z rabatem

autor: Łukasz Zalewski10.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 10.07.2019, 09:05
Spór sprowadzał się do tego, czy rabaty, które przyznaje Allegro użytkownikom akcji promocyjnej, są dla nich przychodem, a więc czy na grupie ciążą obowiązki płatnika PIT (czy musi wystawiać PIT-y kupującym)

Spór sprowadzał się do tego, czy rabaty, które przyznaje Allegro użytkownikom akcji promocyjnej, są dla nich przychodem, a więc czy na grupie ciążą obowiązki płatnika PIT (czy musi wystawiać PIT-y kupującym)źródło: ShutterStock

Kupujący, który dostaje zniżkę od pośrednika – platformy internetowej – a nie bezpośrednio od sprzedawcy, nie ma przychodu. Platforma nie pełni więc obowiązków płatnika – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła Grupy Allegro, która prowadzi akcję promocyjną. Polega ona na tym, że użytkownicy platformy internetowej mogą otrzymać kupony rabatowe, które pozwalają na zakupy ze zniżką od sprzedawców na portalu. Allegro jest więc jedynie pośrednikiem, choć to ono oferuje rabat, a nie bezpośredni sprzedawca. Celem spółki jest bowiem zwiększenie liczby transakcji dokonywanych za pośrednictwem platformy i w konsekwencji zwiększenie przychodów.

Spór sprowadzał się do tego, czy rabaty, które przyznaje Allegro użytkownikom akcji promocyjnej, są dla nich przychodem, a więc czy na grupie ciążą obowiązki płatnika PIT (czy musi wystawiać PIT-y kupującym). Spółka uważała, że przyznanie kuponów, czyli udzielenie rabatu kupującym, nie jest dla nich przychodem. Nie musi więc wystawiać PIT-ów. Gdyby jednak organ uznał inaczej, to zdaniem spółki i tak przychód będzie zwolniony z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane