statystyki

Domownik może odebrać pismo na poczcie

autor: Łukasz Zalewski09.07.2019, 06:53; Aktualizacja: 09.07.2019, 06:53
Wcześniej NSA jednolicie orzekał, że dorosły domownik może odebrać pismo adresowane do podatnika nie tylko w mieszkaniu, ale również na poczcie i ma to taki sam skutek, jak doręczenie podatnikowi

Wcześniej NSA jednolicie orzekał, że dorosły domownik może odebrać pismo adresowane do podatnika nie tylko w mieszkaniu, ale również na poczcie i ma to taki sam skutek, jak doręczenie podatnikowiźródło: ShutterStock

Pełnoletni domownik może odebrać pismo od fiskusa nie tylko w mieszkaniu, ale również w placówce pocztowej – orzekło wczoraj siedmiu sędziów NSA.

Wyrok, choć w poszerzonym składzie, nie jest wiążący dla innych składów sędziowskich rozstrzygających podobne spory (w przeciwieństwie do uchwały). Może mieć jednak istotny wpływ na kształtowanie się linii orzeczniczej. Ale nie jednogłośnie, jeden z sędziów zgłosił zdanie odrębne.

Chodziło o to, czy dorosły domownik (np. żona, ojciec) może odebrać przesyłkę poleconą, której adresatem jest kto inny (np. mąż, syn), w placówce pocztowej. Jest to możliwe w świetle prawa pocztowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2188), ale wątpliwości budziło to, czy wywołuje to również skutki doręczenia podatnikowi. Słowem, czy w sytuacji gdy żona odbierze pismo na poczcie, a nie w mieszkaniu, można również uznać, że organ doręczył ją mężowi (stronie postępowania).

Odebrał ojciec

Sprawa dotyczyła podatnika, któremu naczelnik urzędu celnego wysłał postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego. Pismo odebrał na poczcie ojciec podatnika i przekazał mu je. Obaj byli zameldowani pod tym samym adresem.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Cogito(2019-07-09 10:41) Zgłoś naruszenie 62

    Fikcja doręczeń---ojciec jest kolejnym doręczającym ( i powinno być zapisane prawo ,że jeżeli nie może w ciągu 2 tygodni wykonać doręczenia zwraca pismo nie otwarte do placówki pocztowej!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane