statystyki

Czy można odebrać pismo od fiskusa w placówce pocztowej?

autor: Łukasz Zalewski04.06.2019, 07:27; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:42
Dotychczas NSA jednolicie orzekał, że dorosły domownik może odebrać pismo adresowane do podatnika nie tylko w mieszkaniu, ale również na poczcie i ma to taki sam skutek jak doręczenie podatnikowi (zgodnie z art. 149 ordynacji podatkowej).

Dotychczas NSA jednolicie orzekał, że dorosły domownik może odebrać pismo adresowane do podatnika nie tylko w mieszkaniu, ale również na poczcie i ma to taki sam skutek jak doręczenie podatnikowi (zgodnie z art. 149 ordynacji podatkowej).źródło: ShutterStock

Czy pełnoletni domownik może odebrać pismo od fiskusa wyłącznie w mieszkaniu czy również w placówce pocztowej? Zamiast uchwały będzie wyrok siedmiu sędziów, i to dopiero w lipcu.

W przeciwieństwie do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego (która miała zapaść wczoraj), wyrok nie będzie wiążący dla innych składów sędziowskich rozstrzygających podobne spory.

Dotyczą one tego, czy dorosły domownik (np. żona) może odebrać przesyłkę poleconą, której adresatem jest kto inny (np. mąż), w placówce pocztowej. Oczywiście jest to możliwe w świetle prawa pocztowego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2188). Pytanie tylko, czy wywołuje to skutki doręczenia podatnikowi. Słowem, czy w sytuacji gdy żona odbierze pismo na poczcie, a nie w mieszkaniu, można również uznać, że organ doręczył ją mężowi (stronie postępowania).

Wczorajsza uchwała nie zapadła, bo – jak wyjaśnił sędzia Jan Rudowski – zwykły skład NSA, który zadał pytanie, nie wskazał poważnych wątpliwości uzasadniających wydanie uchwały ani nie podważył dotychczasowej wykładni sądu kasacyjnego w zakresie doręczeń zastępczych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane