statystyki

Będzie uchwała w sprawie zmiany przeznaczenia

autor: Patrycja Dudek04.07.2019, 08:33; Aktualizacja: 04.07.2019, 08:34
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Poszerzony skład NSA odpowie, czy ustanowienie odpłatności pomiędzy gminą a jej jednostką budżetową wpłynie na prawo do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA odpowie, czy ustanowienie odpłatności pomiędzy gminą a jej jednostką budżetową wpłynie na prawo do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.

Zdecydował o tym we wtorek zwykły skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Już raz sąd kasacyjny zajmował się taką sprawą. Chodziło wtedy o gminę, która wybudowała centrum kultury i oddała je w bezpłatne użyczenie gminnemu ośrodkowi kultury. Następnie rozważała zmianę bezpłatnego użyczenia na formę odpłatną – dzierżawę. Czynsz miał być symboliczny.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy po zmianie sposobu zarządzania nieruchomością gmina będzie mogła odliczyć podatek naliczony przy realizacji inwestycji, w proporcji do pozostałego okresu, który zasadniczo wynosi 10 lat. Z art. 91 ust. 2 i 7 ustawy o VAT wynika bowiem, że w razie zmiany przeznaczenia nieruchomości korekty podatku naliczonego dokonuje się w ciągu 10 lat.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane