statystyki

NSA: Kryterium powierzchni nie przy wyliczaniu proporcji sprzedaży

autor: Patrycja Dudek, Katarzyna Jędrzejewska01.07.2019, 08:02; Aktualizacja: 01.07.2019, 08:02
Spór w tej sprawie dotyczył przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulujących kwestię odliczania VAT u podatników, którzy świadczą też inne czynności niż tylko opodatkowane.

Spór w tej sprawie dotyczył przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulujących kwestię odliczania VAT u podatników, którzy świadczą też inne czynności niż tylko opodatkowane.źródło: ShutterStock

Jeżeli VAT ma odliczyć podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z podatku, to zastosowanie ma art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, a nie art. 86 ust. 2a – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór w tej sprawie dotyczył przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulujących kwestię odliczania VAT u podatników, którzy świadczą też inne czynności niż tylko opodatkowane. Jeden z nich (art. 86 ust. 2a) dotyczy ustalania prewspółczynnika; pozwala on ustalić, ile podatku odliczy podatnik, który kupuje towary i usługi na potrzeby działalności gospodarczej oraz do celów innych niż taka działalność.

Drugi natomiast (art. 90 ust. 3) wskazuje, ile podatku można odjąć, gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z VAT (lub czynności opodatkowane, zwolnione z VAT i niepodlegające opodatkowaniu). Uzależnia to od proporcji sprzedaży, czyli wskaźnika pokazującego, ile rocznego obrotu podatnika przypada na czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia VAT.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane