statystyki

Korekta tylko wtedy, gdy było odliczenie podatku

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.07.2019, 08:35; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:36
vat

vatźródło: ShutterStock

Dłużnik, który z powodu zwłoki z zapłatą za towar lub usługę zrezygnował z odliczenia podatku naliczonego, może skorzystać z tego prawa, gdy ureguluje należność. W takiej sytuacji nie musi korygować VAT naliczonego za wcześniejsze okresy rozliczeniowe, na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT – potwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka, która liczyła się z tym, że może mieć trudności z zapłatą za kupowane usługi. Z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że dłużnik, który nie ureguluje należności w ciągu 90 dni (licząc od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze), musi skorygować odliczoną kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ów 90. dzień.

Prowadzisz transakcje w UE - sprawdź jak prawidłowo rozliczać VAT za dostawy i usługi >>>>

Spółka chciała obrać inną strategię. Licząc się z trudnościami w zapłacie, w ogóle nie chciała odliczać podatku naliczonego. Zamierzała zrobić to dopiero wtedy, gdy zapłaci za faktury.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane