MF: Wysokość progu dokumentacyjnego nie zależy od charakteru wspólnego przedsięwzięcia

01.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 01.07.2019, 10:58
kontrola, dokumenty, podatki2

kontrola, dokumenty, podatki2źródło: ShutterStock

W maju pisaliśmy, że podatnicy nie wiedzą, jaki próg dokumentacyjny będzie właściwy dla umów konsorcjum i innych o podobnym charakterze. A wszystko dlatego, że w obecnym stanie prawnym – inaczej niż to było do końca 2018 r. – ani przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; dalej: ustawa o CIT), ani bliźniacze dla nich w tym zakresie regulacje ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) nie wskazują expressis verbis, że wspólne przedsięwzięcie, konsorcjum czy umowa o podobnym charakterze stanowią transakcje kontrolowane i to mające istotny wpływ na wysokość dochodu podatnika, podlegające obowiązkowi sporządzenia dokumentacji.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Finansów. Spytaliśmy resort, czy umowa spółki, konsorcjum, wspólnego przedsięwzięcia stanowi transakcję kontrolowaną zarówno według przepisów z 2018, jak i z 2019 r.? A jeżeli tak, to jak definiować wartość wspólnego przedsięwzięcia – tj. czy z limitem transakcyjnym należy zestawiać wartość całego wspólnego przedsięwzięcia (konsorcjum), czy wkłady poszczególnych podatników w nim uczestniczących, a także jaki limit należy stosować (czy znaczenie ma np. to, że jest to wspólne przedsięwzięcie o charakterze finansowym)? Dziś prezentujemy wyjaśnienia ministerstwa w tej sprawie. 

Stanowisko Ministerstwa Finansów z 12 czerwca 2019 r.

Umowę spółki niebędącej osobą prawną, konsorcjum oraz wspólnego przedsięwzięcia zawarte przez podatnika z podmiotem powiązanym należy traktować jako transakcje lub inne zdarzenia na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („ustawa o PIT”), jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („ustawa o CIT”), obowiązujących do 31 grudnia 2018 r.

Powyższe wynika bezpośrednio z brzmienia art. 9a ust. 1e ustawy o CIT oraz art. 25a ust. 1e ustawy o PIT. Przepisy te wskazują, że za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika, uznaje się również zawartą w roku podatkowym:

1) umowę spółki niebędącej osobą prawną, w której łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 50 000 euro lub


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane