statystyki

Wywłaszczani rolnicy nie uciekną przed podatkiem

autor: Patrycja Dudek17.06.2019, 18:00
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że VAT jest należny. Wyjaśnił, że skoro grunt był wykorzystywany w działalności rolnej objętej VAT, to dostawa działek nie nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym, tylko w ramach czynności opodatkowanych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał jednak, że VAT jest należny. Wyjaśnił, że skoro grunt był wykorzystywany w działalności rolnej objętej VAT, to dostawa działek nie nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym, tylko w ramach czynności opodatkowanych.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził po raz kolejny, że od odszkodowań za grunt zabrany pod budowę drogi trzeba zapłacić VAT.

Początkowo orzecznictwo NSA było inne. W wyrokach z 5 października 2018 r. (sygn. akt I FSK 1639/16) i 25 maja 2017 r. (sygn. akt I FSK 1558/15) sąd kasacyjny orzekł, że otrzymywane przez rolników odszkodowania nie muszą być pomniejszane o VAT. Uznał, że nie można twierdzić, iż rolnicy dokonują dostawy gruntów w ramach działalności (rolniczej), z tego tylko względu, że są zrejestrowanymi podatnikami VAT.

Od pewnego czasu jednak orzecznictwo się zmieniło. W wyroku z 6 grudnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 2089/16) NSA orzekł, że skoro grunt był wykorzystywany w objętej VAT działalności rolnej, to jego dostawa nie następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym, tylko w ramach czynności opodatkowanych. Identycznie wypowiedział się 19 marca 2019 r. (sygn. akt I FSK 347/17).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane