statystyki

Catering dla oddziałów NATO w Polsce jest bez VAT

autor: Patrycja Dudek12.06.2019, 08:09; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:16
Flaga NATO

Flaga NATOźródło: ShutterStock

Dostawy i usługi na rzecz innych niż polskie sił zbrojnych są z zerową stawką podatku, niezależnie od tego, czy trafiają za granicę, czy zostają w kraju – orzekł wczoraj NSA.

Chodziło o przedsiębiorcę świadczącego usługi cateringowe, sprzątania i wynajmu sprzętu oraz dostarczającego artykuły spożywcze i przemysłowe na rzecz hiszpańskich oddziałów NATO. Dostawy i usługi były realizowane na terytorium Polski, bo hiszpańskie oddziały przyjechały do naszego kraju na ćwiczenia w ramach programu Anakonda.

Biznesmen zawarł umowę o świadczenie usług z upoważnionym przez ministra obrony narodowej Hiszpanii przedstawicielem sił zbrojnych NATO. Ten przekazał przedsiębiorcy świadectwo zwolnienia z VAT (podpisane przez dowódcę wojsk hiszpańskich i potwierdzone przez polski organ wojskowy) oraz zamówienie wraz ze specyfikacją.

Przedsiębiorca uznał więc, że ma wszelkie podstawy do tego, by wystawić fakturę ze stawką 0 proc. VAT (zgodnie z par. 8 ust. 2 rozporządzenia z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku oraz warunków stosowania stawek obniżonych, t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2350).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane