statystyki

Catering dla oddziałów NATO w Polsce jest bez VAT

autor: Patrycja Dudek12.06.2019, 08:09; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:16
Flaga NATO

Flaga NATOźródło: ShutterStock

Dostawy i usługi na rzecz innych niż polskie sił zbrojnych są z zerową stawką podatku, niezależnie od tego, czy trafiają za granicę, czy zostają w kraju – orzekł wczoraj NSA.

Chodziło o przedsiębiorcę świadczącego usługi cateringowe, sprzątania i wynajmu sprzętu oraz dostarczającego artykuły spożywcze i przemysłowe na rzecz hiszpańskich oddziałów NATO. Dostawy i usługi były realizowane na terytorium Polski, bo hiszpańskie oddziały przyjechały do naszego kraju na ćwiczenia w ramach programu Anakonda.

Biznesmen zawarł umowę o świadczenie usług z upoważnionym przez ministra obrony narodowej Hiszpanii przedstawicielem sił zbrojnych NATO. Ten przekazał przedsiębiorcy świadectwo zwolnienia z VAT (podpisane przez dowódcę wojsk hiszpańskich i potwierdzone przez polski organ wojskowy) oraz zamówienie wraz ze specyfikacją.

Przedsiębiorca uznał więc, że ma wszelkie podstawy do tego, by wystawić fakturę ze stawką 0 proc. VAT (zgodnie z par. 8 ust. 2 rozporządzenia z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku oraz warunków stosowania stawek obniżonych, t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2350).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane