statystyki

Zwolnienie z podatku dla służących w NATO

autor: Mariusz Szulc09.07.2019, 16:00
Wyrok zapadł w poszerzonym, siedmioosobowym składzie, ale w przeciwieństwie do uchwały nie ma mocy wiążącej.

Wyrok zapadł w poszerzonym, siedmioosobowym składzie, ale w przeciwieństwie do uchwały nie ma mocy wiążącej.źródło: ShutterStock

Żołnierze i cywilni pracownicy wojska, którzy zostali oddelegowani do armii sojuszniczej, nie muszą płacić PIT od otrzymanych z tego tytułu świadczeń – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok zapadł w poszerzonym, siedmioosobowym składzie, ale w przeciwieństwie do uchwały nie ma mocy wiążącej. Istnieje jednak nadzieja, że pozwoli ukształtować nową, korzystną dla żołnierzy linię orzeczniczą.

Świadczenie za oddelegowanie

Spór toczył się od 2011 r., odkąd wszedł w życie znowelizowany art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT. Zwalnia on z podatku świadczenia otrzymywane przez żołnierzy lub pracowników wojska, którzy pełnią służbę za granicą na podstawie odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych.

Zwolnienie przysługuje też żołnierzom oddelegowanym do zagranicznej jednostki

Dodatkowym warunkiem jest, aby służba odbywała się w składzie „jednostki wojskowej użytej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom”. Preferencja nie dotyczy wynagrodzenia za pracę ani żołdu za służbę, a jedynie świadczeń z tytułu oddelegowania za granicę.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane