statystyki

W jaki sposób ujmować towary przekazane na ekspozycję

autor: Aneta Szwęch15.06.2019, 18:00
Jeżeli towar przekazany na ekspozycję nie spełnia warunków do uznania go za środek trwały, np. ze względu na przewidywany okres ekspozycji nie dłuższy niż rok lub niską wartość początkową, to skutki tego przekazania należy odnieść w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki.

Jeżeli towar przekazany na ekspozycję nie spełnia warunków do uznania go za środek trwały, np. ze względu na przewidywany okres ekspozycji nie dłuższy niż rok lub niską wartość początkową, to skutki tego przekazania należy odnieść w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki.źródło: ShutterStock

Firma prowadzi hurtownię artykułów instalacyjno-sanitarnych. Pojedyncze modele określonych towarów handlowych, objętych ewidencją magazynową, przekazaliśmy na ekspozycję, która będzie zmieniana co trzy miesiące. Towary wystawione na ekspozycję mogą być przedmiotem sprzedaży (zazwyczaj po obniżonej cenie). Jak ująć w księgach rachunkowych przekazanie towarów na ekspozycję? 

O tym, w jaki sposób ująć w księgach rachunkowych przekazanie towarów handlowych na ekspozycję, decyduje czas ekspozycji tych towarów oraz to, czy po zmianie przeznaczenia (z ekspozycji na zwykły towar handlowy) będą jeszcze mogły być przeznaczone do odsprzedaży.

Uwzględniając te kryteria, przekazanie towaru handlowego na ekspozycję może powodować różne skutki. Mianowicie przekazanie to może skutkować uznaniem towaru handlowego za środek trwały, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, co będzie miało miejsce w przypadku, gdy przewidywany okres używania towaru na ekspozycji byłby dłuższy niż rok. Jeżeli jednak towar przekazany na ekspozycję nie spełnia warunków do uznania go za środek trwały, np. ze względu na przewidywany okres ekspozycji nie dłuższy niż rok lub niską wartość początkową, to skutki tego przekazania należy odnieść w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki. Tak będzie wtedy, gdy towar przekazany na ekspozycję może ulec zużyciu i po jej zakończeniu nie będzie mógł już być przeznaczony do dalszej odsprzedaży.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane