statystyki

Umowy z biurami rachunkowymi do poprawy

autor: Magdalena Sobczak14.10.2019, 10:54; Aktualizacja: 14.10.2019, 10:54
finanse, księgowość

Powinny być aneksowane już dawno, ale mało kto o to zadbał. I teraz jest pytanie: czy księgowa przy rozstaniu musi wygenerować JPK na żądanie.źródło: ShutterStock

Powinny być aneksowane już dawno, ale mało kto o to zadbał. I teraz jest pytanie: czy księgowa przy rozstaniu musi wygenerować JPK na żądanie.

Koniec roku to najlepszy czas na zmianę biura rachunkowego. Niestety, w dobie postępującej informatyzacji rozstanie się z dotychczasową księgową oznacza, że trzeba zadbać nie tylko o odbiór papierowych dokumentów, ale także o ich wersję elektroniczną – szczególnie o pliki JPK. Przy czym nie chodzi tylko o przekazanie JPK_VAT, czyli tych, które w imieniu klienta biuro wysyła co miesiąc do fiskusa. Trzeba też pamiętać o JPK_KR, JPK_MAG, JPK_FA, JPK_WB, które zgodnie z art. 193a ordynacji podatkowej są przygotowywane na żądanie organu. Może się bowiem zdarzyć, że fiskus zażąda ich za okresy, kiedy sprawy podatnika prowadziło biuro, z którym się rozstał, a wtedy wygenerowanie tych plików może być dla nowego biura problemem – również z uwagi na używanie innego systemu finansowo-księgowego. Oczywiście zawsze może się zwrócić o wygenerowanie JPK na żądanie do byłej księgowej, ale trzeba się liczyć z tym, że ta może już nie mieć danych podatnika, a nawet jeśli je ma, to za dodatkowe czynności zażąda wyższej zapłaty. Dlatego przed pożegnaniem się z biurem, warto zadbać o swoje interesy – szczególnie, że na dostarczenie JPK na żądanie fiskus może dać zaledwie trzy dni.

Istotne są zapisy odnoszące się do zakończenia współpracy

Zazwyczaj obowiązki zarówno biura, jak i klienta szczegółowo reguluje umowa, ale chodzi o to, by zawrzeć w niej także postanowienia dotyczące zakończenia współpracy. I choć z reguły w obowiązujących umowach są takie zapisy, to niestety często brak w nich postanowień dotyczących przekazania elektronicznych dokumentów odchodzącemu klientowi. Niestety, wraz z wejściem przepisów dotyczących JPK (dla dużych firm od 1 lipca 2016 r., a dla pozostałych od 1 lipca 2018 r.) nie wszyscy podatnicy zadbali o odpowiednie aneksowanie umów w tym zakresie. Dlatego powinni to jak najszybciej nadrobić, szczególnie jeśli od nowego roku chcą korzystać z usług kogoś innego. – Klient powinien w umowie zawrzeć informację, co będzie przekazane w momencie rozstania się z biurem. Przykładowo, że otrzyma wszystkie elementy ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej, tj. dziennik i zapisy na kontach, zestawienia obrotów i sald. Przy czym kopii bezpieczeństwa systemu finansowo-księgowego biuro nie musi obowiązkowo wydawać, bo często dalsze prowadzenie ksiąg rachunkowych odbywa się w innym systemie finansowo-księgowym – mówi Agnieszka Gajewska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie.

Jakich plików może domagać się fiskus

JPK na żądanie obejmuje sześć struktur:

księgi rachunkowe – JPK_KR,

wyciąg bankowy – JPK_WB,

magazyn – JPK_MAG,

faktury VAT – JPK_FA,

podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,

ewidencja przychodów – JPK_EWP.

– Nie widzę takiej możliwości, żeby biuro zrobiło tylko wydruki np. z ksiąg rachunkowych czy polityki rachunkowości bądź wygenerowało tylko zapisy na kontach – dodaje dr Agnieszka Baklarz. Podobnego zdania jest również Halina Zabrocka, właścicielka biura rachunkowego. – Tak, teraz w dobie danych elektronicznych i jednolitych plików kontrolnych same wydruki to już może być za mało. I dodatkowo z całą pewnością należałoby przekazywać pliki JPK – potwierdza Zabrocka. Z kolei dr Katarzyna Trzpioła, specjalista ds. finansów i rachunkowości z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zastrzega, że klient, który nie ma dostępu do oprogramowania umożliwiającego uzyskiwanie czytelnych informacji w odniesieniu do zapisów dokonanych w księgach rachunkowych, powinien otrzymać od biura wydruki, w tym zdygitalizowane, np. w formie pdf.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane