statystyki

Umowy z biurami rachunkowymi do poprawy

autor: Magdalena Sobczak14.10.2019, 10:54; Aktualizacja: 14.10.2019, 10:54
finanse, księgowość

Powinny być aneksowane już dawno, ale mało kto o to zadbał. I teraz jest pytanie: czy księgowa przy rozstaniu musi wygenerować JPK na żądanie.źródło: ShutterStock

Powinny być aneksowane już dawno, ale mało kto o to zadbał. I teraz jest pytanie: czy księgowa przy rozstaniu musi wygenerować JPK na żądanie.

Koniec roku to najlepszy czas na zmianę biura rachunkowego. Niestety, w dobie postępującej informatyzacji rozstanie się z dotychczasową księgową oznacza, że trzeba zadbać nie tylko o odbiór papierowych dokumentów, ale także o ich wersję elektroniczną – szczególnie o pliki JPK. Przy czym nie chodzi tylko o przekazanie JPK_VAT, czyli tych, które w imieniu klienta biuro wysyła co miesiąc do fiskusa. Trzeba też pamiętać o JPK_KR, JPK_MAG, JPK_FA, JPK_WB, które zgodnie z art. 193a ordynacji podatkowej są przygotowywane na żądanie organu. Może się bowiem zdarzyć, że fiskus zażąda ich za okresy, kiedy sprawy podatnika prowadziło biuro, z którym się rozstał, a wtedy wygenerowanie tych plików może być dla nowego biura problemem – również z uwagi na używanie innego systemu finansowo-księgowego. Oczywiście zawsze może się zwrócić o wygenerowanie JPK na żądanie do byłej księgowej, ale trzeba się liczyć z tym, że ta może już nie mieć danych podatnika, a nawet jeśli je ma, to za dodatkowe czynności zażąda wyższej zapłaty. Dlatego przed pożegnaniem się z biurem, warto zadbać o swoje interesy – szczególnie, że na dostarczenie JPK na żądanie fiskus może dać zaledwie trzy dni.

Istotne są zapisy odnoszące się do zakończenia współpracy

Zazwyczaj obowiązki zarówno biura, jak i klienta szczegółowo reguluje umowa, ale chodzi o to, by zawrzeć w niej także postanowienia dotyczące zakończenia współpracy. I choć z reguły w obowiązujących umowach są takie zapisy, to niestety często brak w nich postanowień dotyczących przekazania elektronicznych dokumentów odchodzącemu klientowi. Niestety, wraz z wejściem przepisów dotyczących JPK (dla dużych firm od 1 lipca 2016 r., a dla pozostałych od 1 lipca 2018 r.) nie wszyscy podatnicy zadbali o odpowiednie aneksowanie umów w tym zakresie. Dlatego powinni to jak najszybciej nadrobić, szczególnie jeśli od nowego roku chcą korzystać z usług kogoś innego. – Klient powinien w umowie zawrzeć informację, co będzie przekazane w momencie rozstania się z biurem. Przykładowo, że otrzyma wszystkie elementy ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej, tj. dziennik i zapisy na kontach, zestawienia obrotów i sald. Przy czym kopii bezpieczeństwa systemu finansowo-księgowego biuro nie musi obowiązkowo wydawać, bo często dalsze prowadzenie ksiąg rachunkowych odbywa się w innym systemie finansowo-księgowym – mówi Agnieszka Gajewska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Warszawie.

Jakich plików może domagać się fiskus

JPK na żądanie obejmuje sześć struktur:

księgi rachunkowe – JPK_KR,

wyciąg bankowy – JPK_WB,

magazyn – JPK_MAG,

faktury VAT – JPK_FA,

podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,

ewidencja przychodów – JPK_EWP.

– Nie widzę takiej możliwości, żeby biuro zrobiło tylko wydruki np. z ksiąg rachunkowych czy polityki rachunkowości bądź wygenerowało tylko zapisy na kontach – dodaje dr Agnieszka Baklarz. Podobnego zdania jest również Halina Zabrocka, właścicielka biura rachunkowego. – Tak, teraz w dobie danych elektronicznych i jednolitych plików kontrolnych same wydruki to już może być za mało. I dodatkowo z całą pewnością należałoby przekazywać pliki JPK – potwierdza Zabrocka. Z kolei dr Katarzyna Trzpioła, specjalista ds. finansów i rachunkowości z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zastrzega, że klient, który nie ma dostępu do oprogramowania umożliwiającego uzyskiwanie czytelnych informacji w odniesieniu do zapisów dokonanych w księgach rachunkowych, powinien otrzymać od biura wydruki, w tym zdygitalizowane, np. w formie pdf.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane