statystyki

MF nie ułatwia wypełnienia CIT-TP

03.06.2019, 08:23; Aktualizacja: 03.06.2019, 08:29
Ministerstwo przyznało się także do ograniczeń prawnych i technicznych w zakresie przystosowania zeznań podatkowych (CIT, PIT) polegającego na zamieszczeniu w nich dodatkowych pól, uwzględniających odesłanie do nowych regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych.

Ministerstwo przyznało się także do ograniczeń prawnych i technicznych w zakresie przystosowania zeznań podatkowych (CIT, PIT) polegającego na zamieszczeniu w nich dodatkowych pól, uwzględniających odesłanie do nowych regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych.źródło: ShutterStock


Podatnik dokonał wyboru i skorzystał z możliwości zastosowania nowych regulacji do transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r. Następnie, stosując konsekwentnie nowe przepisy, tenże podatnik ma uprawnienie (tj. spełnia wszelkie przesłanki) do zastosowania zwolnienia – wprowadzonego ustawą zmieniającą do ustawy o CIT – art. 11n pkt 1 oraz nast.). W efekcie nie ma obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych do transakcji kontrolowanych.

pytanie 1 Śledząc dalej nowe przepisy w zakresie cen transferowych – art. 11t ustawy o CIT stanowi, że podmioty powiązane realizujące transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1 przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informację o cenach transferowych za rok podatkowy (…).

Jednocześnie, zgodnie z wyjaśnieniami opublikowanymi 1 lutego br. na stronie MF (dalej: wyjaśnienia MF) – „Uregulowana w art. 44 ust. 2 ustawy zmieniającej możliwość stosowania przepisów do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. nie dotyczy informacji o cenach transferowych (TP-R). Przepisy dotyczące informacji o cenach transferowych stosuje się do lat podatkowych rozpoczynających się po 1 stycznia 2019 r., a za 2018 r. – niezależnie od dokonanego wyboru stosowania regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych – składane jest uproszczone sprawozdanie na formularzu CIT/TP lub PIT/TP (jeśli na podstawie przepisów obowiązujących w 2018 r. taki obowiązek u podatnika powstał).”

W tym miejscu nasuwają się wątpliwości. Otóż mając na względzie wyjaśnienia MF, prawidłowy zdaje się wniosek, że we wskazanym przypadku podatnik nie jest zobowiązany do złożenia informacji o cenach transferowych TP-R, przy czym winien – mimo braku obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych zgodnie z nowymi uregulowaniami – złożyć CIT-TP (PIT-TP). Problematyczne jest jednak to, że aktualne formularze CIT-TP (PIT-TP) nie są przystosowane do przekazywania tego rodzaju informacji, tzn. nie zawierają w swej treści odesłania do nowej regulacji art. 11n ustawy o CIT oraz pozostałych. Rodzi się więc pytanie, które z pozycji formularza CIT-TP (PIT-TP) [wersja 2] podatnik winien we wskazanym przypadku zaznaczyć?


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane