statystyki

MF nie ułatwia wypełnienia CIT-TP

03.06.2019, 08:23; Aktualizacja: 03.06.2019, 08:29
Ministerstwo przyznało się także do ograniczeń prawnych i technicznych w zakresie przystosowania zeznań podatkowych (CIT, PIT) polegającego na zamieszczeniu w nich dodatkowych pól, uwzględniających odesłanie do nowych regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych.

Ministerstwo przyznało się także do ograniczeń prawnych i technicznych w zakresie przystosowania zeznań podatkowych (CIT, PIT) polegającego na zamieszczeniu w nich dodatkowych pól, uwzględniających odesłanie do nowych regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych.źródło: ShutterStock


Podatnik dokonał wyboru i skorzystał z możliwości zastosowania nowych regulacji do transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r. Następnie, stosując konsekwentnie nowe przepisy, tenże podatnik ma uprawnienie (tj. spełnia wszelkie przesłanki) do zastosowania zwolnienia – wprowadzonego ustawą zmieniającą do ustawy o CIT – art. 11n pkt 1 oraz nast.). W efekcie nie ma obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych do transakcji kontrolowanych.

pytanie 1 Śledząc dalej nowe przepisy w zakresie cen transferowych – art. 11t ustawy o CIT stanowi, że podmioty powiązane realizujące transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1 przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informację o cenach transferowych za rok podatkowy (…).

Jednocześnie, zgodnie z wyjaśnieniami opublikowanymi 1 lutego br. na stronie MF (dalej: wyjaśnienia MF) – „Uregulowana w art. 44 ust. 2 ustawy zmieniającej możliwość stosowania przepisów do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. nie dotyczy informacji o cenach transferowych (TP-R). Przepisy dotyczące informacji o cenach transferowych stosuje się do lat podatkowych rozpoczynających się po 1 stycznia 2019 r., a za 2018 r. – niezależnie od dokonanego wyboru stosowania regulacji w zakresie dokumentacji cen transferowych – składane jest uproszczone sprawozdanie na formularzu CIT/TP lub PIT/TP (jeśli na podstawie przepisów obowiązujących w 2018 r. taki obowiązek u podatnika powstał).”

W tym miejscu nasuwają się wątpliwości. Otóż mając na względzie wyjaśnienia MF, prawidłowy zdaje się wniosek, że we wskazanym przypadku podatnik nie jest zobowiązany do złożenia informacji o cenach transferowych TP-R, przy czym winien – mimo braku obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych zgodnie z nowymi uregulowaniami – złożyć CIT-TP (PIT-TP). Problematyczne jest jednak to, że aktualne formularze CIT-TP (PIT-TP) nie są przystosowane do przekazywania tego rodzaju informacji, tzn. nie zawierają w swej treści odesłania do nowej regulacji art. 11n ustawy o CIT oraz pozostałych. Rodzi się więc pytanie, które z pozycji formularza CIT-TP (PIT-TP) [wersja 2] podatnik winien we wskazanym przypadku zaznaczyć?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane